Gminę Siechnice czeka mała kolejowa rewolucja

Bill Maciej, materiały prasowe | Utworzono: 2017-12-06 18:16 | Zmodyfikowano: 2017-12-06 20:55
A|A|A

fot. umwd.dolnyslask.pl

Inwestycja rozpoczęła się pod koniec listopada i jest prowadzona przez PKP SA, właściciela dworców. Remont nie byłby możliwy bez wsparcia ze strony samorządu województwa, który przekazał na to kwotę blisko 4,5 mln zł.

- Każdego dnia wielu mieszkańców gminy Siechnice jeździ koleją do Wrocławia i innych części naszego województwa, dlatego zależy nam na stworzeniu im komfortowych warunków podróży i podniesieniu standardu ich obsługi – podsumowuje marszałek Cezary Przybylski.

Oprócz ciepłych i funkcjonalnych poczekalni, w odnowionych dworcach powstaną ogólnodostępne toalety, pomieszczenia porządkowe i techniczne. Zniknąć mają wszelkie bariery architektoniczne, tak by budynki były w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych i z ograniczoną zdolnością poruszania. Dzięki remontowi poprawi się również bezpieczeństwo podróżnych - na każdym z dworców zainstalowany zostanie system monitoringu. PKP SA zaplanowało także modernizację części zewnętrznych budynków, m.in. odtworzenie oryginalnego wystroju elewacji, uruchomienie systemu nagłośnienia oraz tablic informujących o odjazdach i przyjazdach.

Dodatkowo, w ramach porozumienia podpisanego między burmistrzem Siechnic i spółką PKP, gmina będzie mogła zagospodarować pomieszczenia nie związane z obsługą podróżnych. W budynku dworca w Świętej Katarzynie znajdzie się Gminne Centrum Monitoringu, publiczne archiwum Związku Międzygminnego Ślęza-Oława oraz siedziba Straży Miejskiej. Na dworzec w Siechnicach przeniesie się poradnia pedagogiczna oraz wydziały finansowo-księgowy i edukacji.

- Modernizacja tych trzech dworców to dla nas bardzo istotna inwestycja, także ze względu na rozwój Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej, do współtworzenia której gmina Siechnice przyłączyła się w tym roku – mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa – Poprawa komfortu podróżujących jest tak samo ważna, co zwiększanie liczby połączeń czy zakup nowych składów – dodaje.

Prace remontowe mają potrwać do końca października przyszłego roku. Koszt całej inwestycji to ponad 12 mln zł, z czego prawie 4,5 mln zł została przekazana przez samorząd województwa w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama