"Sprzeniewierzył się zasadom etycznym"- Szef MSWiA odwołuje Zbigniewa Raczaka

Radio Wrocław | Utworzono: 2018-01-04 10:05 | Zmodyfikowano: 2018-01-04 10:05
A|A|A

Minister Mariusz Błaszczak odnosząc się do tej sprawy powiedział, że dymisja komendanta jest oczywista:

-Niewątpliwie sprzeniewierzył się zasadom etycznym. Ocena jego działań zostanie dokonana przez Biuro Kontroli Komendy Głównej Policji. Wszczęte zostanie postępowanie dyscyplinarne, potem zostaną wyciągnięte konsekwencje. Na dzisiaj nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że komendant zostanie odwołany ze swojego stanowiska. Złamał zasady etyczne. Nie ma pobłażania, nie ma zgody na takie zachowanie.

Jak dowiedziało się Radio Wrocław, Zbigniew Raczak, Komendant Miejski Policji we Wrocławiu został dziś w nocy znaleziony bez butów i z rozbitą głową, prawdopodobnie pod wpływem alkoholu w pobliżu ulicy Hubskiej. Pogotowie wezwali pracownicy Straży Ochrony Kolei. Mężczyzna został przewieziony do szpitala przy ulicy Borowskiej, gdzie udzielono mu pomocy, mówi Paweł Petrykowski z Komendy Wojewódzkiej:

- Komendant trafił do szpitala na SOR. Tam po udzieleniu pomocy medycznej został zwolniony do domu. Co się wydarzyło, czy to były kwestie zdrowotne, to polecił komendant wojewódzki niezwłocznie wyjaśnić i te kwestie są właśnie wyjaśniane.

Sprawą zajmuje się już Biuro Spraw Wewnętrznych Policji, a kontrolę do Wrocławia wysłał Komendant Główny Policji. - Jak wyglądało to wydarzenie na pewno będziemy wyjaśniać, bo trudno opierać się wyłącznie na doniesieniach medialnych. Natomiast Komendant Główny podjął decyzję by na miejsce wysłać oficerów Biura Kontroli z zastępcą biura na czele, by wyjaśnili na miejscu wszystkie okoliczności, niezależnie od ustaleń Wydziału Kontroli KWP we Wrocławiu - powiedział Radiu Wrocław Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Szymon Czyżewski, kierownik wrocławskiego pogotowia także oficjalnie potwierdza, że było takie wezwanie i na miejsce wysłano ratowników:

- Wezwanie do urazu, obrażenia. Taka była kategoria zgłoszenia.

- To były poważne obrażenia?

- Trudno powiedzieć, nie mam dostępu do karty medycznych czynności ratunkowych.

Według naszych informacji Zbigniew Raczak brał udział w nocnym spotkaniu z innymi wysoko postawionymi oficerami z wrocławskiej policji.

Zbigniew Raczak został szefem wrocławskiej policji w czerwcu 2017 roku. Zastąpił na tym stanowisku Dariusza Kokornaczyka, którego odwołano w związku ze sprawą śmierci Igora Stachowiaka.

Czytaj także:

Jest nowy Komendant Miejski Policji we Wrocławiu

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~eles1949
2018-01-17 21:01:02
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 0
Już widzę kolejkę chętnych na wakujące stanowisko komendanta miejskiego . . .
~dziecko we mgle
2018-01-17 16:52:48
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 0
SOK odnalazła ,brawo.Ale czy ten poszkodowany spal na torach?
~Kazimierz 57
2018-01-13 19:42:21
z adresu IP: (109.197.xxx.xxx)
Ocena: 4
A mnie to obchodzi tle co zeszłoroczny śnieg !! Śnieg obchodzi mnie bardziej bo narciarze muszą na ni trenować. Ot, gość sobie, wpił - zabalangował ! Czy komuś naubliżał?? To dajmy sobie spokój!
~xdce
2018-01-13 12:40:41
z adresu IP: (178.219.xxx.xxx)
Ocena: 8
Każdy ma prawo wypić .W policji tez za kołnierz nikt nie wylewa.Jeżeli wypil w czasie wolnym ukarany został bezpodstawnie.Zwyczajnie poprostu komuś się narazil
~Andre
2018-01-13 12:07:48
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 30
Panie Zolerman za bez podstawne usuniecie mojego komentarza dotyczącego tego artykułu wystąpienia do prezesa o natychmiastowe usuniecie pana za brak obiektywności i z urzędu powiadomienia KRRiT
~456
2018-01-11 19:17:44
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 11
Pewnie uznal, że te zasady to zasady żydowskich przepisow i slusznie się sprzeniewierzyl !!!!
~Zdumiony
2018-01-09 12:31:37
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 16
parszywe i obłudne to całe larum podniesione zwłaszcza przez polityków wszystkich opcji jak facet pił po służbie to mu wolno, tak czy nie? po pijanemu samochodu nie prowadził, szedł "po spożyciu" ulicą pieszo i mu się przysnęło, no i co z tego???? od kiedy to do policji przyjmuje się wyłącznie abstynentów? od kiedy to policjant w czasie prywatnym nie może się napić? tfuu, co za zakłamanie
~pol
2018-01-08 15:50:11
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: 47
Widać jakich miał kolegów ze najpierw z nim pili a później go zalatwili
~gucio
2018-01-08 06:27:42
z adresu IP: (77.112.xxx.xxx)
Ocena: 12
kumpli ma najlepszych jakich może mieć, ja bym tych kumpli rozliczył, a nie chłopa co w ryj dostał
~gucio
2018-01-08 06:24:39
z adresu IP: (77.112.xxx.xxx)
Ocena: 3
co taki mswia może powiedzieć o dżungli, o miodzie jak w ulu nie był, o mafii?
~MOh
2018-01-06 12:55:53
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: -9
Z Ostrowa do Wrocławia , u siebie miał połapane wszystko , a we Wrocku zrobili chłopu bu bu , bo nie z tej parafi i nie od tych kolegów głowa słaba pić nie umiał , wychodząc na ulicę mysłał ze to Ostrów.
~Pytacz
2018-01-06 11:27:55
z adresu IP: (109.241.xxx.xxx)
Ocena: 47
A może załatwili komendanta ci, którzy go nienawidzili. Wcześniej chodziły słuchy, że ma być awansowany na zastępcę komendanta wojewódzkiego... Tajemnicą poliszynela było, że miał wielu przeciwników w policji
~Realista
2018-01-05 11:23:44
z adresu IP: (81.161.xxx.xxx)
Ocena: 11
Mogło tak być, albo i nie mogło. To co się stało dowodzi o słabości tej instytucji. To nie jest tylko problem już byłego komendanta. On pójdzie na emeryturę i krzywda mu się nie będzie działa. Powinien to być problem tych którzy go mianowali na to stanowisko, albo tych którzy powinni zadbać o jego bezpieczeństwo. Jak to się stało, że znalazła go Służba Ochrony Kolei, a nie koledzy po fachu i sprawa trafiła do mediów? Sprawę trzeba wyjaśnić.
~aspinyt
2018-01-05 09:35:42
z adresu IP: (5.104.xxx.xxx)
Ocena: 1
Następny na EMERYTURZE ?
~Oko
2018-01-05 05:24:19
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 29
Umoczyli go jak nic, nie wierzę że stary policjant nie wypije dwóch litrów wódki, po litrze wrócił by sam samochodem bez problemu;) to są lata praktyki na takim stanowisku, stawiam hipotezę ze to prochy jakieś. Dobrze ze mu samobója nie zrobili.
~Obiektywny
2018-01-04 22:27:44
z adresu IP: (80.53.xxx.xxx)
Ocena: 5
Komendant policji jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo innych osób i pełni ważną funkcję państwową. Taka osoba powinna się zachowywać godnie i odpowiedzialnie. Powinna być wzorem dla Policjantów oraz przykładem dla społeczeństwa, które za łamanie prawa karze. To nie jest pierwszy lepszy Kowalski, który ma prawo po pijanemu leżeć na ulicy bez butów.
~zastanawiam sie
2018-01-04 17:40:54
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: -1
Zastanawiam się czy pana Dariusza Kokornaczyka odwołali czy poszedł na emeryturę... ;)
~nick
2018-01-04 16:45:06
z adresu IP: (195.60.xxx.xxx)
Ocena: 27
Co za bzdury tu się wypisuje. Facet się opił i wracał do domu. Po drodze go napadnięto i dotkliwie pobito oraz ograbiono z ubrania. Powinno się raczej ścigać sprawców a nie odwoływać ofiarę napadu
~Yyu
2018-01-04 16:02:23
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 42
To fajnych ma kumpli skoro z nimi chlal i tak go puścili. Pewnie komuś nie pasował
~Obywatel
2018-01-04 14:19:51
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -4
Tylko że policjanta obowiązują zasady etyki zawodowej. Przeczytaj wcześniejsze komentarze kto znał tego pana wie jakie on by wyciągną konsekwencje w stosunku do zwykłego policjanta
~Faust
2018-01-04 14:14:00
z adresu IP: (83.9.xxx.xxx)
Ocena: 7
radio zet podało ze najważniejsza Ministra juz Go zwolniła w takim razie za nawalenie patrz nieprzestrzeganie zasad etyki zawodowej naruszenie wizerunku proponuje zwolnić 3/4 policjantów
~Gość
2018-01-04 14:13:13
z adresu IP: (77.254.xxx.xxx)
Ocena: 5
Mam nadzieje że pobrano krew do badań i nie zaginie.
~Oj tam oj tam
2018-01-04 14:11:02
z adresu IP: (95.40.xxx.xxx)
Ocena: 16
Gdyby to był zwykły Kowalski to nikt by afery nie robił. Ktos kto sprzrdal tą informację do mediów powinien ponieść komsekwencje dyscyplinarne. Zapewne o takim zdarzeniu dowiedział sie w czasie swojej pracy. A na marginesie po godzinach służbowych człowiek ma prawo do tego aby pić alkohol, ma również prawo aby być pijanym o ile nie jest w mundurze.
~O-W
2018-01-04 14:09:18
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 16
Ciekawe co teraz zrobią ci którzy robią karierę na plecach pana komedianta.
~O-W
2018-01-04 14:04:00
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -1
Gdyby za rządów pana Raczaka jakiś podległy policjant dopuścił się takich ekscesów natychmiast wszczął by postępowanie i dla dobra służby usuną policjanta który zostawił rysę na wizerunku policji
~niepis
2018-01-04 13:38:39
z adresu IP: (91.231.xxx.xxx)
Ocena: 16
i cóż w tym złego- aby ludzi nie zaczepiał
~Tomek
2018-01-04 13:21:27
z adresu IP: (77.114.xxx.xxx)
Ocena: -1
Gdyby to zrobił każdy inny Policjant, nie oficer i nie funkcyjny to już by nie pracował. Tworzy się zespół ktory ma wyjaśnić czytaj rozmydlić, a Pana Komendanta przeniesie się na inny ciepły etat. Każdy może się napić ale potem brak odwagi i honoru.
~max
2018-01-04 13:19:58
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 2
A dlaczego jeszcze nie ma informacji , że to już były komendant ?
~Realista
2018-01-04 13:17:42
z adresu IP: (81.161.xxx.xxx)
Ocena: 6
Człowiek na poziomie jeśli pije alkohol, to z umiarem. Potem zamawia taksówkę i jedzie do domu.
~emi
2018-01-04 13:06:29
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: 54
zemsta i tyle.
~ludzie, macie mózgi?
2018-01-04 12:51:42
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 21
Tak, upił się, rozebrał się o poszedł na tory rozbić sobie głowę. Myślcie trochę zanim łykniecie co prasa napisze. Ewidentnie go schalno, tudzież napadnięto po pijaku. I kto z was nie pił, to niech i tak nie rzuca kamienia, bo macie inne grzeszki. ;) Z alko łatwo przecholować.
~pytek
2018-01-04 12:09:50
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: 0
a czemu nie na izbę wytrzeźwień tylko do domu, innych obywateli "gorszego sortu" to wiozą ochoczo na Sokolniczą za 300zł
~Supernova
2018-01-04 12:09:23
z adresu IP: (109.207.xxx.xxx)
Ocena: 21
Ale o co chodzi? człowiek już nachlać się nie może? może, policjant też człowiek, co prawda powinien zadbać o to by trafić do domu a nie zostać znalezionym na ulicy, ale nic poza tym. Nic nikomu tym nie zrobił.
~wer
2018-01-04 11:48:29
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: -2
Brak słów
~kulson
2018-01-04 10:52:58
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: -20
pewnie nastepny koles kempy
~obywatel
2018-01-04 10:42:40
z adresu IP: (195.182.xxx.xxx)
Ocena: -20
Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka, ha ha ha
~Olo
2018-01-04 10:38:59
z adresu IP: (5.184.xxx.xxx)
Ocena: -34
A PISiorkom elity sedziowskoe i lekarskie przeszkadzają.
~kazik
2018-01-04 10:36:13
z adresu IP: (85.164.xxx.xxx)
Ocena: 4
Piąty grosik dla policji, toć żyjemy bezpieczniej Wypił litra i stoi – taki to mój podopieczny Do zwolnienia chama.