Dziś obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Jak być bezpiecznym w sieci?

IAR, GN | Utworzono: 2018-02-06 11:21
Dziś obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Jak być bezpiecznym w sieci?  - zdjęcie ilustracyjne: fot. Ai.Comput'In flickr.com (Creative Commons)
zdjęcie ilustracyjne: fot. Ai.Comput'In flickr.com (Creative Commons)

Ponad 4 tysiące spraw objętych monitoringiem policji i uratowanych 73 samobójców - to efekt pracy w zeszłym roku Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusze, którzy na co dzień monitorują zagrożenia w sieci, w Dniu Bezpiecznego Internetu przypominają zasadach bezpieczeństwa w internecie.

Nadkomisarz Łukasz Jędrzejczak, naczelnik Wydziału Rozpoznania Biura do Walki z Cyberprzestępczością mówi, że wiele z trafiających do policji spraw związanych z bezpieczeństwem w internecie dotyczy zagrożenia samobójstwem. W sytuacji zagrożenia życia policjanci odnajdują adres mieszkania użytkownika internetu i wysyłają tam patrol policji wraz z psychologiem. Niektóre przypadki okazywały się tylko niewinnymi internetowymi wpisami, ale wiele spraw okazywało się realnym zagrożeniem życia osób, które przygotowywały się do popełnienia samobójstwa. Tylko w styczniu tego roku dzięki takim informacjom o potencjalnych samobójcach udało się policji uratować 11 osób.

Wielu przestępców przenosi swoją działalność do internetu. Zagrożone mogą być konta bankowe, ale bezpieczni powinni czuć się użytkownicy sieci dochowujący zasad bezpieczeństwa. Chodzi o aktualną wersję systemu operacyjnego komputera, zaopatrzone w najnowszą bazę wirusów programy antywirusowe i przeciwdziałające oprogramowaniu szpiegującemu.

Jak radzi policjant, nie można też ufać mailom, które wymagają specjalnego zalogowania się lub żądają podania poufnych danych czy haseł.

- W ten sposób nie działa żaden bank - podkreśla Łukasz Jędrzejczak.

Policjant przypomina, że dla złodzieja nasza aktywność w mediach społecznościowych może być wskazówką w przygotowaniach do włamania. Niestety wciąż wiele osób podczas wakacji czy zimowego urlopu chwali się na dostępnych dla wszystkich stronach, że właśnie są daleko poza domem. W ten sposób informują złodziei, że ich mieszkanie właśnie jest puste i nikt go nie pilnuje.

Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

 

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.