Wrocław: Unikatowy tramwaj trafił na złom

Przemek Gałecki | Utworzono: 2018-02-07 08:40 | Zmodyfikowano: 2018-02-07 08:41
A|A|A

fot. Przemek Gałecki

Właścicielem tramwaju było Towarzystwo Miłośników Wrocławia. Wyjechał z fabryki w 1973 roku i po 30 latach służenia mieszkańcom miasta został sprzedany towarzystwu, by zachowało go dla przyszłych pokoleń. Nic z tego. Anna Nawara, sekretarz towarzystwa tłumaczy, ze tramwaj przez lata był rozkradany przez złomiarzy, gdy stał na terenie byłej zajezdni przy Legnickiej. I teraz nic nie dało się dla niego zrobić:

-Trzeba by było ponad dwa miliony. Jest więcej zabytków do uratowania,cenniejszych. Zarząd podjął więc decyzję o sprzedaży tego tramwaju, żeby nie wyglądał strasznie w tym miejscu pod płotem.

Poniżej zdjęcie z ostatniej nocy, zanim tramwaj został pocięty (fot.phototrans.net)

Marek Karabon z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia nie może uwierzyć, że tak cenny, ostatni pojazd z tej serii został sprzedany i zniszczony:

- Pocięto na złom. Jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe, że towarzystwo, które chwali się swoimi osiągnięciami w zachowaniu zabytkowych tramwajów, może postąpić w tak barbarzyński sposób z unikatowym tramwajem.

Czytaj też: 

Pojazd został sprzedany za 5 tysięcy złotych.

- Był to unikatowy model, stworzony specjalnie dla naszego miasta i przez ponad trzydzieści lat mknął po szynach wożąc Wrocławian. Warto podkreślić, że innym tramwaj z tej serii został niedawno kupiony przez prywatnego miłośnika i pojechał do Gdańska. Czy to normalne, by gdańszczanie dbali o wrocławskie dziedzictwo lepiej niż my? - retorycznie pyta Marek Karabon.

Dlaczego MPK nie zachowało dla następnych pokoleń wyjątkowego tramwaju tylko sprzedało go towarzystwu odpowiada Agnieszka Korzeniowska, rzeczniczka MPK.

-14 lat temu, ten wagon nie był wagonem zabytkowym. To były czasy, kiedy tego typu wagony - tylko w lepszej kondycji - były użytkowane we Wrocławskim MPK. Dzisiaj z perspektywy czasu, oczywiście mówimy o wagonie który ma swoją wartość historyczną.

(Fot.Tomasz Paszko)

Czy nie warto było odtworzyć unikatu? Pytamy Annę Nawarę, sekretarz towarzystwa:

-Każdego szkoda tramwaju, ale biorąc pod uwagę realia - to mija się z celem.

Był ostatnią sztuką tego modelu w Polsce...

-Tego nie mieliśmy w świadomości, że to jest ostatnia sztuka.

Pojazd został sprzedany Towarzystwu Miłośników Wrocławia za 200 złotych. Teraz unikalny Konstal 102 Nd został odkupiony, by trafić na złom za 5 tysięcy złotych.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Paw
2018-02-09 23:01:27
z adresu IP: (194.181.xxx.xxx)
Ocena: 0
Wstyd !!! Pamiętam jak w latach 90tych bujało nim na prawo i lewo na odcinku między Niedźwiedzią a Małopanewsą WSTYD !
~Paweł ek
2018-02-09 23:00:07
z adresu IP: (194.181.xxx.xxx)
Ocena: 1
Żenada!!!!! To był mój ulubiony tramwaj ! Pamiętam jak w latach 90 tych bujało nim na prawo i lewo na odcinku między Niedźwiedzią a Małopanewsą! Ogromna strata! Wstyd !!!!
~Pit71 Wrocław
2018-02-08 23:53:53
z adresu IP: (93.181.xxx.xxx)
Ocena: 4
No cóż Wrocław w pigułce. Nos zadarty do göry, a pod sufitem echo.... Jakim to trzeba być debilem aby nie umieć zadbać o unikat. Eskimos, dostawszy mudło je zjadał, bo ladnie pachnie.... Potnijcie palantyy Most Grunwaldzki na żyletki, bo tam są tony żelaza.....
~MIŁOŚNIK TO NIE BIZNESMEN
2018-02-08 17:25:38
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 4
Niestety ludzi którzy naprawdę kochają zabytkowe pojazdy bez względu na to czy jest to tramwaj, auto czy motocykl jest mało. Tacy ludzie robią to dla siebie a te wszystkie kluby miłośników to ludzie którzy chcieliby wyłudzić od miasta milion na remont z czego duży odstetek wzięliby dla siebie. Dziś już prawie nie ma miłośników tylko biznesmeni którzy z klasyki motoryzacji czy komunikacji traktują jako inwestycję i lokatę kapitału.
~Juzef Stalin
2018-02-08 02:07:51
z adresu IP: (77.98.xxx.xxx)
Ocena: 2
to całe towarzystwo wzajemnej adoracji dobrze byłoby rozwiązać. Szkodzą i tylko układziki z radą miasta robią. Typowe polaczkowe dorobienie się na kombinowaniu. Oby was kiedyś za to wszystko rozliczyli, bando zażartych gnid.
~Komentarz został usunięty
2018-02-08 01:50:25
z adresu IP: (5.60.xxx.xxx)
Ocena: 0
Komentarz został usunięty
~Komentarz został usunięty
2018-02-07 22:29:06
z adresu IP: (193.93.xxx.xxx)
Ocena: 0
Komentarz został usunięty
~Marcin
2018-02-07 22:24:38
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: 5
Wymieniać można wiele przykładów barbażyństwa poczynań TMW, chociażby zniszczenie autobusu Fredruś. Jak można oceniać "fachowców", którzy Fadromą przepychają autobus albo pozwalają na rozkradanie tramwaju, a później skomlą o 1-2 miliony na restaurację...większości chwalebnych akcji ratowania zabytków byśmy uniknęli gdyby każdy nowy namiestnik czy to TMW czy MPK czy Miasta wiedział, że nie musi wszystkiego od razu zmieniać i wypychać starego na deszcz. Każdy z nich teoretycznie wie, że pracuje poto, aby utrzymywać powierzony mu dorobek. Inaczej powinien iść pod topór, do gazu ew. pod sąd - do państwa wyboru...
~Tow. Miłośników Breslau
2018-02-07 20:01:28
z adresu IP: (37.249.xxx.xxx)
Ocena: -1
Cenniejsze zabytkowe tramwaje? A jakie? "Helmut" ? "Helga"?Czy inne wynalazki z czasów Breslau? Może warto by pamietać że Wrocław to polskie miasto, czy się mylę? Centrum "Zajezdnia" wyremontowano i świetnie, tylko czy ktokolwiek zwrócił uwagę że bardziej przypomina ona zajezdnię z czasów niemieckiego Breslau niż z czasów Frasyniuka? Może niech to towarzystwo odpowie ile polskich tramwajów posiada/ remontuje? Może powinno się przemianować...
~Paweł
2018-02-07 19:49:52
z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
Ocena: 9
Całe to TMW jest nastawione na zysk, a nie ratowanie zabytków... Wagony mają jeździć i zarabiać!
~solo
2018-02-07 18:40:36
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 3
Mogli ogłosić aukcję - kto da więcej, może Ratusz lub ktoś inny zainteresowałby się
~Oto TUMW w pełnej krasie
2018-02-07 15:10:46
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: 4
4800 zł. na zysku czysto. R Ę C E O P A D A J Ą Pamiętam ten tramwaj, ostatnie kursy na początku lat 2000 odbywał jako 12tka.
~2099
2018-02-07 13:20:49
z adresu IP: (83.31.xxx.xxx)
Ocena: 10
Towarzystwo Miłosników Wrocławia doskonale wiedziało o tym, że 102Nd #2099 jest jedynym i ostatnim wagonem z tej serii.
~Dalej kupujcie pierdoły..
2018-02-07 12:03:58
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 7
Jakby miasto dbało o zabytki i różne stowarzyszenia dofinansowało to nie byłoby problemu. A tak miłośnicy techniki gnieżdżą się po kątach starych zajezdni, płacą czynsz i jeszcze mają utrzymać tabor...
~Elwrowiec
2018-02-07 11:18:17
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 6
Tramwaje 102 Nd były montowane w latach 70-tych przez chorzowski Konstal w kooperacji z wrocławskimi zakładami przemysłowymi. W Zakładach Elektronicznych Elwro wykonywano między innymi klapy do wywietrzników dachowych tramwaju. Ówczesny Konstal nie nadążał z produkcją, a we Wrocławiu brakowało tramwai - jeździły jeszcze przedwojenne. Na przykład jeżdżące w szczycie 19 z Rynku do Elwro i dalej na Oporów.
~Mafia
2018-02-07 11:10:58
z adresu IP: (46.76.xxx.xxx)
Ocena: 11
Dziwne to towarzystwo. Najpierw kupują okazyjnie pojazd za bezcen, podobno w celu zachowania dla dalszych pokoleń, jednak nie potrafią go zabezpieczyć i tym samym pozwalają na jego rozkradanie przez złomiarzy. Potem, gdy podobno tramwaj jest już rozkradziony, podejmują jednak decyzję o złomowaniu pojazdu ( podobno z zyskiem), ale okazuje się, że nie wiedzieli jak cenny był to zabytek (faktycznie jedyny zachowany w Polsce tramwaj typu 102Nd, bardzo typowy dla Wrocławia). Wyobraźmy sobie podobną sytuację np z Halą Stulecia. Jakaż byłaby z tego afera, gdyby ktoś ją niechcący wyburzył, bo nie wiedział, że to taki wspaniały zabytek. Żenujące jest to, w jaki sposób to miasto dba o zabytki techniki.
~on i reszta
2018-02-07 10:57:55
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: -4
przecież prez. Dutkiewicz czy jak tam mu założył "jarmułkę" ciekawe kiedy będzie Szabat w Magistracie? Zabytki techniki, nikogo we Wrocławiu nie interesują, nieprawdaż? Czas najwyższy na zmiany!
~złomiarz
2018-02-07 10:36:54
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 1
A ogłoszono przetarg na sprzedaż tramwaju na złom ??? Czy może znajomi kupili.
~Nick
2018-02-07 09:33:59
z adresu IP: (80.55.xxx.xxx)
Ocena: 3
Szkoda.... tu nie o wartość złomu chodzi to kawałek historii Wrocławia.
NA ANTENIE
MichałKwiatkowski
Michał Kwiatkowski
 18:00 - 20:00
Muzyczny wieczór
Zapraszam