"Helena. Misja możliwa" - ukazała się książka o zamordowanej wolontariuszce

Robert Skrzyński, el | Utworzono: 2018-02-18 11:00 | Zmodyfikowano: 2018-02-18 11:00
"Helena. Misja możliwa" - ukazała się książka o zamordowanej wolontariuszce - Fot: mat. prasowe
Fot: mat. prasowe

"Helena - Misja możliwa" - to tytuł książki autorstwa mieszkańców Trzebnicy - Eweliny Gładysz i Przemysława Radzyńskiego. Opowiada ona o życiu Heleny Kmieć - zamordowanej rok temu na misjach w Boliwii. - Faktycznie, po raz pierwszy w naszej książce opowiadają o niej - mama i tata Helenki, Anita, która była z Helenką na misjach i wiele innych osób, które ją znały - opowiada Ewelina Gładysz.

- Praca nad książką była dla nas ogromnym doświadczeniem - przyznaje jeden z autorów Przemysław Radzyński. - W rozmowach o Helenie najbardziej zaskoczyło mnie chyba to, czego dowiedzieli się po śmierci jej bliscy, dla nich to też było zaskakujące. Ona działała na tylu frontach. Te wszystkie obszary pokazujemy w naszej książce - dodaje. 

Tytuł książki „Helena. Misja możliwa” nawiązuje do fanpage'a na Facebooku założonego przez Helenę i Anitę przed wyjazdem do Cochabamby „Bolivia: Mission Possible / Boliwia: Misja Możliwa”. W książce znajduje się także obszerna i szczegółowa relacja z dramatycznych wydarzeń w Boliwii opowiedziana przez jedną z sióstr, która była wówczas w Cochabambie, a prowincjał salwatorianów opowiada o tym, jak te tragiczne informacje były przekazywane najbliższym w Polsce. Autorom udało się także porozmawiać z Anitą Szuwald, która była razem z Heleną na misji w Boliwii i stała się świadkiem ostatnich chwil życia Heleny. 

Rekomendacje z okładki:

Dariusz „Maleo” Malejonek, muzyk:

"Bycie misjonarzem to coś więcej niż sam wyjazd na misje. To sposób postrzegania ludzi i świata, to postawa otwartości na potrzeby drugiego człowieka, to serce ciągle myślące: co jeszcze mogę zrobić dla innych? Życie jest tak krótkie, że naprawdę szkoda go marnować na sprawy nieistotne – tę zasadę przyjęła Helenka. Była gwiazdką, która prowadziła innych ku dobru, pokazując, że miłość istnieje nawet w tak okrutnym świecie. Życie jest piękne!"

Katarzyna Olubińska, dziennikarka TVN, autorka bloga i książki „Bóg w wielkim mieście”:

"To wydarzenie wstrząsnęło całą Polską. Za każdym razem, gdy słyszałam jej imię, czułam, że stoimy w obliczu wielkiej tajemnicy, do której nigdy nie uda nam się zbliżyć. Dzięki tym przejmującym wspomnieniom najbliższych Helenki nagle staje się ona bliska jak przyjaciółka i obecna tu i teraz. Poczucie niezrozumienia zamienia się w pokój i wdzięczność. Ta książka jest jak podróż do bram nieba i spotkanie twarzą w twarz z samą Helenką."

Helena Agnieszka Kmieć urodziła się 9 lutego 1991 roku w Krakowie. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu. Stypendystka Leweston School w Sherborne w Wielkiej Brytanii, gdzie uzyskała maturę. Równolegle realizowała indywidualny tok nauczania w liceum w Polsce, które ukończyła w 2009 roku. Po powrocie do kraju studiowała technologię i inżynierię chemiczną w języku angielskim na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 2014 roku uzyskała dyplom magistra inżyniera. Po ukończeniu studiów pracowała jako stewardessa w liniach lotniczych.

Zaangażowana w Duszpasterstwo Akademickie w Gliwicach. Od 2012 związana z Wolontariatem Misyjnym Salvator, w ramach którego wyjeżdżała na misje na Węgrzech, w Rumunii i Zambii. Podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce była koordynatorką parafialnego komitetu organizacyjnego w rodzinnym Libiążu.

8 stycznia 2017 roku wyjechała wraz z Anitą Szuwald jako wolontariuszka na placówkę misyjną sióstr służebniczek dębickich w Cochabambie, w środkowej Boliwii. Zginęła 24 stycznia 2017 roku w wyniku ugodzenia nożem w czasie napadu na ochronkę prowadzoną przez siostry.

O autorach:

Ewelina Gładysz – (ur. 1981) absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Na co dzień pracuje w Wydziale Promocji w Urzędzie Miejskim w Trzebnicy. W wolnych chwilach pisze. Publikuje głównie w mediach katolickich. Żona, mama.

Przemysław Radzyński – (ur. 1986) dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Współpracuje z redakcjami mediów katolickich. Związany z krakowską wspólnotą Saletyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji.

Oboje pochodzą z Trzebnicy. Na różnych etapach życia związani z duszpasterstwem salwatorianów. Od 2013 roku publikują w czasopiśmie „Salwator”.

 

Reklama