Publicystyka: Jak funkcjonuje nowy system sprzedaży biletów we Wrocławiu [POSŁUCHAJ]

Dorota Kuźnik, mk, GN | Utworzono: 2018-03-15 21:49 | Zmodyfikowano: 2018-03-15 21:49
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek

Jak ma się wrocławski system płacenia za bilety MPK w tydzień od wprowadzenia? Mieszkańcy powoli się przyzwyczajają. Są jednak problemy, które na razie nie znikną.

Brak możliwości kupienia biletu, gdy nie ma się karty zbliżeniowej. Temu miał służyć system płacenia telefonem, ale jak się okazało nie działa. To wprost przyznaje operator, czyli Mennica Polska i zapewnia że nad rozwiązaniem pracuje.

Nie rozwiąże się natomiast problem kupienia biletu elektronicznie dla osoby, która podróżuje dalej niż my, czyli na przykład jadące do szkoły dziecko. W tym przypadku musimy iść do biletomatu i kupić bilet papierowy lub skorzystać z elektronicznego portfela, czyli nowej usługi Urban Card.

Jednocześnie Mennica zapewnia, że problemu nie powinno być z wystawianiem zaświadczeń za przejazd, które możemy potrzebować na przykład do rozliczeń z pracodawcą. Te wystawiać będzie operator na wniosek pasażerów.

Posłuchaj publicystyki Radia Wrocław:

Sonda

Nowy system biletowy

Ta sonda już się zakończyła.
Jest świetny
14%
To katastrofa
80%
Nie mam zdania
6%

A co Państwo myślą o całym systemie? 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Mora
2018-03-26 12:58:33
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -1
A co mają zrobić osoby starsze? Bez kart zbliżeniowych, bez orientacji elektronicznej? Wiedzą że w kiosku kupuje się bilet i kasuje. Wrocław to miasto nie tylko młodych ludzi. A co mają zrobić turyści? Obcokrajowcy? Ludzie róbcie nowe,ale nie wyrzucanie starego też dobrego.
~wro-ziom
2018-03-20 18:00:28
z adresu IP: (87.99.xxx.xxx)
Ocena: 2
Panienki z punktu UC na Prusa nie umieją przerzucić zdjęcia z maila na kartę i każą robić zdjęcie w formie papierowej lub skan z dowodu osobistego, po co im skan mego dowodu??
~Pozdro!
2018-03-18 12:49:04
z adresu IP: (5.174.xxx.xxx)
Ocena: 2
To już wiadomo dlaczego samorząd podniósł ceny biletów z dobrych 3 zł do 3,40. Nowy system musi się jakoś amortyzować? A kosztował sporo. Po za tym klepanie tych 40 groszy do automatu jest uciążliwe i te reszty groszowe jak cały ten system. Może trzeba było od razu podnieść ceny biletów normalnych do 4 zł (przecież Niemców i innych gości stać) można by było wtedy kupić system droższy i lepszy np za 300 mln bo ten za 200 to klapa. Poza tym dwa bilety normalne po Wrocławiu w dwie strony za 6,80 zł ? Kierowcy samochodów nie chętnie skorzystają z takiej oferty.
~EdW
2018-03-17 20:22:26
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 2
Należałoby wskazać i publicznie napiętnować autora projektu tych kasowników i wymagań na nie. Tym urządzeniem nie da się posługiwać w miejscu gdzie jest zainstalowane! Ekran jest mały, dotykowy (nie wiadomo co się naciska), i w celu dokonania transakcji bądź sprawdzenia ważności należy przy nim wykonywać gimnastykę polegającą na wyciągnięciu z portfela (jedna ręka) karty zbliżeniowej (druga ręka) cały czas trzymając się czegoś (CZYM, KOSMITO PIEPRZONY?!). Podróżni to nie szympansy wracające z przepustki do ZOO! Stare biletomaty miały większe ekrany, a na nich duże guziki i napisy. I miały fizyczne gniazdo do kart. Ono kosztuje grosze, czemu go nie daliście?
~Rick
2018-03-16 11:47:25
z adresu IP: (146.185.xxx.xxx)
Ocena: -5
Warto posłuchać audycji, mam podobne odczucia, że z drobnych problemów Mennicy stara się zrobić wrażenie jakieś katastrofy, czy czegoś w tym stylu. Absurd, nie dajmy się zwariować.
~TrzySłowanaTemat...
2018-03-16 11:34:19
z adresu IP: (80.55.xxx.xxx)
Ocena: 5
Niepraktyczny, uciążliwy, niepotrzebny.
~henny
2018-03-16 10:29:32
z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
Ocena: -2
lepsze jest wrogiem dobrego
~...
2018-03-15 21:57:52
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 7
A kto wszystkiemu winien? PO i Dutkiewicz. Ale co tam. I tak zagłosujem na nich bo my nowocześni i nie wypada inaczej.
~smiechu warte
2018-03-15 21:53:42
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: -2
Ja chciałbym tylko powiedzieć, że czytając ten artykuł, ludzie którzy będą żyć za 100 lat wpadną w śmiech graniczący z tym samym, co my dziś myslimy, ze film czerlij Czeplina jest nowatorski....
~MIK
2018-03-15 12:12:11
z adresu IP: (79.190.xxx.xxx)
Ocena: 5
DNO!!!!!!!!!!
~Anna
2018-03-15 10:45:22
z adresu IP: (83.22.xxx.xxx)
Ocena: 8
Ten pomysł to katastrofa, co mają zrobić osoby starsze
~dudi
2018-03-14 23:59:53
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 4
"Nie daruję Ci tej nocy" Pierwotnie było Józek.
~Graszka5
2018-03-14 19:48:38
z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Ocena: 12
Poprzedni system byl ok.szkoda bylo zmieniac..
~icie
2018-03-14 18:39:22
z adresu IP: (83.31.xxx.xxx)
Ocena: 11
Dlaczego muszę mieć kartę zbliżeniową, nie ma takiego obowiązku. Płatności telefonem blokują kasowniki. Zlikwidowano bilety papierowe, komu to przeszkadzało, w innych miastach są. Można też kupować bilety za pieniądze w tramwaju, w końcu są prawnym środkiem płatniczym w tym kraju. Wydano olbrzymie pieniądze zastępując dobry system katastrofalnym, kto za to odpowie. Władze miasta zmuszają mieszkańców do jazdy na gapę - wpływy spadną. A tak na marginesie, dlaczego karta na okaziciela musi mieć zdjęcie, nawet banki tego nie wymagają, a gdzie ustawa o ochronie danych osobowych. Wrocław chciał być za bardzo nowoczesny. Katastrofa
~kkk
2018-03-14 18:16:37
z adresu IP: (83.31.xxx.xxx)
Ocena: 3
dziś dziewczyna dostała mandat, bo nie dążyła kupić biletu przez telefon. Wsiadła na tym samym przystanku co kontrolerzy i po prostu nie zdążyła z zakupem, bo zablokowali aplikację.
~Ciekawska
2018-03-14 18:05:46
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 8
A jak się ma sprawa kupna biletów przez jedną osobę dla np dwóch osób. Bilet elektroniczny jest na karcie właściciela. Co jest w momencie kiedy właścicielka karty wysiada wcześniej niż osoba towarzyszaca. Jak (czym) ma się okazać w razie kontrol?
~Wrocławianka
2018-03-14 12:39:09
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 15
Jest nowa wrocławska gra: Znajdź działający kasownik w MPK! Bezczelność i arogancja tak urzędników jak i rzeczniczki Mennicy - twierdza, ze niemożliwe by równocześnie wszystkie kasowniki nie działały. To oznacza, że po pierwsze kłamią, po drugie z góry założyli, że pasażer ma miotać się po całym tramwaju/autobusie w poszukiwaniu działającego kasownika, po trzecie nikt nie przetestował tego systemu, to my Wrocławianie jesteśmy bezpłatnymi testerami. Ciekawe czy osoby winne tej sytuacji poniosą jakieś konsekwencje? A rzeczniczka powinna sie zamknąć bo co powie to głupiej i bezczelniej
~sdw
2018-03-14 10:49:27
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 15
Kto odpowiada za ten bałagan? Jak nazywa się urzędnik, który zdecydował o konieczności wprowadzeniu nowego systemu? Kto personalnie odpowiada za nową umowę i wdrożenie? Czas poznać ludzi, którzy tak naprawdę rządzą naszym miastem.
~MONA
2018-03-14 10:14:23
z adresu IP: (79.190.xxx.xxx)
Ocena: 13
Dlaczego zamieniono stare kasowniki na nowe? Po co ten cały bałagan? Kto na tym zarobił? Jest problem ponieważ nowe kasowniki nie drukują paragonów. Miałam też problem z odczytem URBANCARD i jej kodowaniem. Stare kasowniki były całkiem wydajne, dlaczego wprowadza się nowe drogie i kłopotliwe urządzenia? Mona
~Olka
2018-03-14 10:11:46
z adresu IP: (37.128.xxx.xxx)
Ocena: 13
To ja z innej strony, tej internetowej. Dlaczego nikt nie poinformował użytkowników komunikacji o zmianach jakie zachodzą również na stronie urbancard. pl? Chcąc zakupić bilet przez internet trzeba na nowo utworzyć konto bo wszystko jest skasowane. To może nie jest najgorsza rzecz jaką obecnie zafundowano użytkownikom MPK ale jednak brak jasnej informacji ze strony operatora systemu nie wystawia mu dobrego świadectwa. Abstra*ując (wulgaryzm?!) od powyższego, Wrocław będzie wiecznie zakorkowany jeżeli nie zmieni się podejście władz do użytkowników dróg. Podwyżki, niedziałający ITS, bilety tylko dla wybranych, sfrustrowani pracownicy MPK - kiepsko to widzę.
~piła
2018-03-14 09:42:26
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 4
Popatrz na MPK w Krakowie. Info i mapy. wiesz gdzie jesteś.