Zamek Czocha. Tego jeszcze nie widzieliście [WIDEO]

Piotr Czyszkowski | Utworzono: 2018-04-21 12:50 | Zmodyfikowano: 2018-04-21 07:44
A|A|A

(Zbiory archiwum Europaeisches Burgeninstitut w Braubach)

Zamek Czocha nazywany jest często twierdzą tajemnic. I nie ma w tym stwierdzeniu, ani odrobiny przesady, bo wiekowe zamczysko było świadkiem wielu niezwykłych i ciekawych wydarzeń. Ostatnim przedwojennym właścicielem Czochy był niemiecki milioner, dyrektor drezdeńskiej fabryki wyrobów tytoniowych - Ernst Gütschow. To właśnie on, zaraz po zakupie, zlecił generalny remont i rozbudowę zabytkowej twierdzy. Przygotowaniem projektów zajął się jeden z najsłynniejszych przedwojennych niemieckich architektów - Bodo Ebhardt. To on, na polecenie Gütschowa, zaprojektował w zamku ponad czterdzieści tajnych przejść, a także specjalne windy węglowe i towarowe, zapadnie, a nawet podziemną trasę turystyczną. Remont przeprowadzono w latach 1909 – 1916. Dzięki staraniom kierownictwa Zamku Czocha i Marka Gaworskiego, w archiwum Europaeisches Burgeninstitut w Braubach odnaleziono bezcenną kolekcję przedwojennych fotografii, na których widać, jak twierdza wyglądała przed rozbudową i remontem, a także jak przebiegały prace.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Niepublikowane
2018-04-29 02:05:36
z adresu IP: (83.8.xxx.xxx)
Ocena: 3
Zdjęcia są znane od 2 lat!!! Są w książkach np. "TAJNY ZAMEK CZOCHA" oraz "ZAMEK CZOCHA W POLSCE LUDOWEJ" i jeszcze "ZAMKI CZOCHA I KSIĄŻ: Tajne kwatery Hitlera czy skarbnice III Rzeszy"
~Do Pan G.
2018-04-23 09:44:14
z adresu IP: (194.181.xxx.xxx)
Ocena: 2
Zgodę, jak widać na końcu filmu, dostało też radio. Może pan g. nie zauważył???
~Co za szum?
2018-04-21 23:08:47
z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Ocena: 10
Przecież zdjęcia są archiwalne ten jakiś pan G. nie mógł ich wykonać. Nie ma do nich żadnych praw. Należy zadać pytanie- Od kogo miał zgodę na umieszczenie tych fotografii w folderze?
~ale jaja, ale jaja
2018-04-21 19:16:26
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: 10
Czytając forum można odnieść wrażenie, że najważniejsze jest kto zrobił zdjęcia. Buhahqha...
~Alek Kier
2018-04-21 10:41:45
z adresu IP: (88.220.xxx.xxx)
Ocena: -14
Piekne zdjecia zamiesciło Radio Wroclaw . Chyba dostało zezwolenie od ich autora czyli Marka Gaworskiego , ktory wydał ksiake , a w niej zamieszczone wyżej fotografie. tylko dlaczego w zamieszczonym poscie nic sie nie nadmienia o ich autorze.Chciałem nadmienic ze zamek Czocha jest dosc dobrze znany turystom bo zwiedzanie trwa okrągły rok. nie znają zamku tylko Ci ktorzy sa właśnie 100 lat za ciemnogrodem . Gratulacje panie Marku , czyli pana dzieło pokazuje nawet Radio Wrocław
~Jacek
2018-04-21 10:17:02
z adresu IP: (46.215.xxx.xxx)
Ocena: 0
Super
~Jacek
2018-04-21 10:16:43
z adresu IP: (46.215.xxx.xxx)
Ocena: 0
Super :)
~wiesława
2018-04-21 09:53:51
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: -12
Piękne zdjęcia Pana Marka Gaworskiego,który właśnie wydał książkę z tymi zdjęciami.
~Janusz Dziarski
2018-04-21 09:46:11
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: -10
Inni już to podnieśli, ale i ja wzywam do PISANIA PRAWDY. To Marek Gaworski udostępnił zdjęcia zamku Czocha. Czy PRW obowiązują jakieś standardy?
~Ewula
2018-04-21 09:44:21
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: -10
Co to znaczy :nieznane zdjęcia zamku Czocha?Mi są znane z książki Pana Marka Gaworskiego i ze strony na fb,którą zresztą bardzo polecam.Nie rozumiem jak można tak lekceważyć efekty cudzej pracy i iść na łatwiznę:-(Jakie u Was obowiązują standardy?
~Kamil
2018-04-21 09:41:53
z adresu IP: (62.87.xxx.xxx)
Ocena: -10
Zdjęcia widziałem już w najnowszej książce Marka Gaworskiego. Tak samo są na jego profilu fb. Na pewno nie są udostępnione po raz pierwszy.
~Gośka
2018-04-21 09:34:40
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: -9
Bardzo ładne zdjęcia ale nie jesteście pierwsi którzy je pokazują.Zdjęcia widziałam już na stronie FB Marka Gaworskiego a tak że w jego najnowszej książce o Zamku Czocha. Myślę że zdjęcia zostały udostępnione Zamkowi ale chyba powinno być powiedziane dzięki czyjej pracy zdjęcia ujrzały światło dzienne.
~MIREK
2018-04-21 08:12:01
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 1
Piękne, gratuluję