Muzyczne Archiwum RWK: Shuggie Otis „Inspiration Information”

Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2018-05-11 13:30 | Zmodyfikowano: 2018-05-11 13:30
A|A|A

Wielokrotnie na antenie BBC Gilles Peterson nazywał albumInspiration Information” jedną z najbardziej uwznioślających płyt w historii. Kilka lat temu w muzyce jego twórcy OutKast odnaleźli swoją „Ms. Jackson”, inspiracji w jego utworach z powodzeniem szukała również Beyoncé. Ale i oni nie byli pierwsi.


Już w latach 1960 legendarny amerykański producent Larry Cohn porównywał talent Shuggie Otisa do iskry Roberta Johnsona.


Muzyczne Archiwum Radia Wrocław Kultura, w każdy piątek od 20.00 do 21.00


Jako 15 latek Otis nagrywał u boku Ala Koopera i Zappy. Chwilę później Billy Preston nakłaniał go do współpracy z The Rolling Stones. W swoim zespole chciał go Bowie, podobnie muzycy Spirit czy Blood, Sweat and Tears, nie wspominając Quincy Jonesa chcącego wyprodukować jego kolejny album.

Kolejny po „Inspiration Information”, który w 1974 r. spotkał się z uznaniem środowiska, widzącego w płycie forpocztę nowego nurtu (jak to później określi Tim Gane ze Stereolab). Nowoczesna jak na owe czasy synteza muzyki funk i soul, podana w niekoniecznie wokalnej formie, spotkała się jednak z chłodną reakcją publiczności i skazała Otisa na fonograficzny niebyt.


O tym jak brzmi i kto ocalił od zapomnienia „Inspiration Information” przekonamy się dziś wieczorem.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama