To już 39. festiwal SREBRO w Legnicy [FOTO]

Karolina Kurczab, GN | Utworzono: 2018-05-18 13:45 | Zmodyfikowano: 2018-05-18 13:48
A|A|A

W piątek i w sobotę kulminacja wielkiego przeglądu współczesnej biżuterii artystycznej. Mowa o Legnickim Festiwalu SREBRO, podczas którego możemy zobaczyć prace artystów z całego świata. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu sztuki złotniczej jest ILUZJA. Monika Szpatowicz kurator festiwalu opowiada o jednej z ciekawszych prac, którą jest srebrno-złoty naszyjnik w kształcie różdżki.

- Magia w tej pracy polega na tym, że kiedy ciągniemy łańcuszek za jego srebrną część, to znika część złota. Kiedy pociągniemy za złotą, znika ta srebrna - tłumaczy Monika Szpatowicz:

- W pierwszej chwili zaskoczenie, ale potem niesamowita frajda. Wszyscy tutaj zachodzimy w głowę jak to jest możliwe no przecież to jest cienka różdżka gdzie tam może być jakiś mechanizm, który sprawia ze to jest możliwe. Fantastyczna zabawa, prawdziwa magia, iluzja stuprocentowa - mówi kurator festiwalu.

Oprócz naszyjnika w kształcie różdżki,  jest na przykład pierścień z kamieniem - wielką, ciężką, kostką brukową.  Wszystkie prace można obejrzeć w Galerii Sztuki w Legnicy, a także w starym ratuszu.

- Często ludzie pytają, dlaczego coś co nie jest srebrne pojawia się na naszej wystawie, jednak do konkursu kwalifikują się prace, które mają w sobie nie tylko tytułowe srebro - dodaje:

- Na naszej wystawie jest bardzo dużo srebra ze względu na to, że cały festiwal nosi nazwę srebro natomiast w związku z tym, że sztuka biżuterii tez bardzo się rozwija to korzysta z całego zestawu zupełnie nowych materiałów, nowych technologii, sztuczne tworzywa, żywice, bardzo szeroka ranga różnych materiałów, oczywiście srebro tez.

W wielu przypadkach jest to sztuka użytkowa, ale są także prace, tylko przypominające biżuterię - jak pierścionek z wielkim kamieniem z kostki brukowej, którego z pewnością nikt na palec nie założy.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama