Podwójny sukces Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w konkursie „Młode Talenty”

BT, mat. prasowe | Utworzono: 2018-05-22 11:19 | Zmodyfikowano: 2018-05-22 11:20
A|A|A

fot. materiały prasowe

Nagrodę w kategorii „Sukces Naukowy” otrzymał lek. Jędrzej Grzegrzółka będący doktorantem w Katedrze i Zakładzie Embriologii i Histologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jego praca naukowa koncentruje się na poszukiwaniach mechanizmów potencjalnie wpływających na progresję choroby nowotworowej – głównie w odniesieniu do raków przewodowych gruczołu piersiowego (IDC) oraz nowotworów skóry. W latach 2012-2014 Jędrzej Grzegrzółka był kierownikiem projektu badawczego w ramach pierwszej edycji programu „Diamentowy Grant” pt. „Rola ekspresji białka Hsp27 w przejściu epitelialno-mezenchymalnym (EMT) w rakach gruczołu piersiowego”. W roku 2017 zdobył grant Preludium 12 umożliwiający badania nad rolą tesminy w raku nie drobnokomórkowym płuc. Wstępne wyniki badań sugerują zwiększoną ekspresję wspomnianego białka w komórkach raka płuc w porównaniu z tkanką płucną niezmienioną nowotworowo. Dotychczas brak było doniesień nad rolą tego markera w żadnym typie nowotworów.

ZOBACZ TAKŻE:

Zwycięzcami w kategorii „Sukces w zakresie innowacji” zostali Miron Tokarski - doktorant w Zakładzie Technik Molekularnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Izabela Pielka - studentka Analityki Medycznej na Wydziale Farmaceutycznym z o. Analityki Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Laureaci są współtwórcami technologii analizy materiału genetycznego umożliwiającej szybką identyfikację patogenów. Znalazła ona zastosowanie w urządzeniu do mobilnej diagnostyki patogenów - Genomtec Fresh, opartym na amplifikacji i detekcji specyficznych fragmentów DNA i RNA czyli tzw. złotym standardzie diagnostyki molekularnej. Genomtec Fresh powstał w ramach programu pilotażowych wdrożeń Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości ScaleUp. Może być stosowany zarówno w procesach detekcji patogenów w próbkach klinicznych, weterynaryjnych czy środowiskowych. Ponadto zastosowana technologia amplifikacji pozwala na przeprowadzenie na urządzeniu badań stwierdzających mutacje genetyczne.

Nasi naukowcy rozbili bank z nagrodami w ramach konkursu już po raz drugi z rzędu. W pierwszej edycji, która odbyła się w roku 2017, złote statuetki Młodych Talentów otrzymali Mateusz Olbromski w kategorii „Sukces Naukowy” oraz Przemysław Zarzeczny za „Sukces w działalności przedsiębiorczej”.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama