TOP5 dolnośląskich dzwonów [GŁOSOWANIE]

Filip Marczyński, Barbara Szeligowska, Karolina Kurczab, Andrzej Andrzejewski, Krzysztof Majewski, Bartosz Szarafin | Utworzono: 2018-06-09 11:01 | Zmodyfikowano: 2018-06-02 10:54
TOP5 dolnośląskich dzwonów [GŁOSOWANIE] -

Głosowanie potrwa do soboty, 16 czerwca do godziny 11.30. Codziennie można oddać głos. O zwycięstwie może zdecydować nota lub liczba oddanych głosów. System wylicza średnią z tych dwóch wartości i ustawia lidera na pierwszym miejscu. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane. 

Ten plebiscyt już się zakończył
 • 700 letni dzwon z bazyliki mniejszej w Strzegomiu
  700 letni dzwon z bazyliki mniejszej w Strzegomiu
  Fot. Barbara Szeligowska

  Głosów: 249

  Średnia ocena: 4.2

 • Dzwon w kościele Najświętszej Marii Panny w Legnicy
  Dzwon w kościele Najświętszej Marii Panny w Legnicy
  Fot. Radosław Bugajski

  Głosów: 103

  Średnia ocena: 3.6

 • Dzwony na Placu Pokoju w Świdnicy
  Dzwony na Placu Pokoju w Świdnicy
  Fot. Bartosz Szarafin

  Głosów: 110

  Średnia ocena: 3.3

 • Dzwony jaworskiego Kościoła Pokoju
  Dzwony jaworskiego Kościoła Pokoju

  Głosów: 83

  Średnia ocena: 3.2

 • Dzwony kościoła Chrystusa Króla we Wrocławiu
  Dzwony kościoła Chrystusa Króla we Wrocławiu

  Głosów: 73

  Średnia ocena: 2.9

Dzwon W kościele Najświętszej Marii Panny w Legnicy

W kościele Najświętszej Marii Panny w Legnicy mieszkanie dzwonnika dzieli od dzwonnicy zaledwie jedno piętro. Najprawdopodobniej dzwon został wciągnięty na dzwonnicę kościoła mariackiego w Legnicy w 1546 roku. "Najprawdopodobniej", bo dokładnej daty nie udało się potwierdzić choćby w kronikach miejskich. Ten rok został szacunkowo ustalony przez historyków, analizujących różne wydarzenia w szesnastowiecznej Legnicy. Natomiast nie ma wątpliwości, że były trzy dzwony, a został tylko jeden.

Dzwony na Placu Pokoju w Świdnicy 

Historia dzwonów na Placu Pokoju jest dość niezwykła. Bo choć od wieków funkcjonował tam kościół - to jednak przyzwolenia na dzwonnicę nie było. Dzwony były zakazane. Dzwonnicę wybudowano dopiero w XVIII wieku. Dziś w enklawie na Placu Pokoju moglibyśmy naliczyć co najmniej 20 dzwonów. Nie wszystkie biją, ale każdy ma swoją historie. Najmłodsze mają niewiele ponad rok. To dzwony kurantu. Cały instrument waży blisko tonę. Najmniejszy dzwon to około 13kg. Największy 50. Świdnicki kurant to 15 dzwonów, które razem obejmują 1,5 oktawy i naturalnie odgrywają luterańskie pieśni.

700 letni dzwon z bazyliki mniejszej w Strzegomiu 

Budowa Bazyliki Mniejszej w Strzegomiu rozpoczęła się, jak mówią zachowane dokumenty, w 1253 roku. Kilkadziesiąt lat później, w świątyni gotowa była też dzwonnica. Wtedy zakon Joannitów zlecił odlanie pierwszego dzwonu. Z 700-letnim dzwonem z bazyliki mniejszej w Strzegomiu, związana jest romantyczna legenda. W połowie XIII wieku, podczas najazdu Tatarów na ziemię strzegomską, jeden z wojowników porwał piękną strzegomiankę, wywiózł do Konstantynopola, a następnie pojął za żonę. Urodziła się im córka, która, gdy dorosła i wyszła za mąż, również powiła dziewczynkę. Wnuczka porwanej strzegomianki od wczesnego dzieciństwa wiele słyszała o rodzinnym mieście swojej babci, co okazało się brzemienne w skutki

Dzwony jaworskiego Kościoła Pokoju 

Odlane w 1708 roku w legnickiej ludwisarni przez mistrza Christiana Demmingera. Zniszczone w czasie II wojny światowej, zamilkły na wiele lat. W 2005 roku odrestaurowane przez firmę z Bawarii. Już napędzane mechanicznie uroczyście wróciły do Jawora, a ich dźwięk rozbrzmiewa w południe po dziś dzień. Autorką filmu jest Aniela Prokopiak - menadżerka Kościoła Pokoju.

Dzwony kościoła Chrystusa Króla we Wrocławiu 

Dzwony kościoła Chrystusa Króla są cztery. Najcięższy ma waży ponad tonę. Nosi imię Jana Bosko - założyciela Salezjanów. Najmniejszy to "zaledwie" nieco ponad 300 kilogramów. Dzwony miały zostać zamontowane na osobnej dzwonnicy, ale przepisy prawne w latach 80 na to nie pozwoliły. Ostatecznie zawisły na szczycie kościoła. Dzwoni tylko jeden. Cztery wywołują rezonans zagrażający konstrukcji . budynku. 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.