Bezcenna Biblia Leopolity i fisharmonia na wystawie w Jedlinie Zdroju

Bartosz Szarafin, BT | Utworzono: 2018-05-31 11:02 | Zmodyfikowano: 2018-05-31 11:03
Bezcenna Biblia Leopolity i fisharmonia na wystawie w Jedlinie Zdroju - fot. Bartosz Szarafin
fot. Bartosz Szarafin

W Pałacu Jedlinka pojawiają się tam dzieła wybitnych polaków. Najważniejszym będzie bezcenny egzemplarz Biblii - mówi Małgorzata Siwarska-Głodek:

- To pierwszy, warto zaznaczyć, drukowany przekład Pisma Świętego na język polski. To druk z roku 1575 wzbogacony o kolejne drzeworyty, dlatego, że ten pierwszy druk miał ich bodajże o 14 mniej od tego, który my będziemy prezentować.

Co ciekawe prezentowany egzemplarz posiada oryginalną dedykację dla Króla Henryka Walezego. Drugim ważnym eksponatem będzie ważna pamiątka rodzinna obecnych właścicieli pałacu, rodziny Leda - mówi kustosz pałacu Bogumił Leda:

- Decyzją rodziny było to, żeby z tamtej Galicji, ta właśnie fisharmonia – instrument, którego nie spotkacie państwo na salach koncertowych – od dzisiaj będzie tutaj w pałacu, żeby naszym gościom umilić jakoś część życia.

Na instrumencie przez ponad 50 lat grał ojciec Pana Bogumiła. Instrument przechodzi renowację. Wkrótce, a być może nawet na otwarciu wystawy będzie można posłuchać jego delikatnego brzmienia.
Wystawa ruszy 8 czerwca. I będzie dostępna do podziwiania do końca lata. Poprzednie wystawy dotyczyły dzieł Kazimierza Siemienowicza czy generała Jana Henryka Dąbrowskiego i jego listów.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.