Festiwal Piosenki Literackiej im. Jacka Kaczmarskiego w Bolkowie

PP/materiały prasowe | Utworzono: 2018-06-11 20:30 | Zmodyfikowano: 2018-06-11 20:30
A|A|A

fot. mat. prasowe

Idea stworzenia festiwalu pod patronem Jacka Kaczmarskiego zrodziła się w głowach dwóch osób: Szymona Podwina oraz Michała Szczypka. Szymon jest założycielem Wrocławskiego Salonu Jacka Kaczmarskiego, który działa nieprzerwanie już od 12 lat. Odbywające się co miesiąc spotkania przyciągają miłośników nie tylko Poety, ale też innych twórców poezji śpiewanej czy piosenki literackiej. Lipiec to czas wyjątkowej edycji Salonu - Czatów Zamkowych, które już od 8 lat odbywają się w Bolkowie, rodzinnym mieście Michała Szczypka, stałego bywalca Salonu. Michał stwierdził, że chciałby kiedyś zorganizować własny festiwal i pewnego dnia po prostu spełnił swoje marzenie. 

Pierwsza edycja w 2011r. miała charakter nieoficjalny i odbyła się… u rodziców Michała w ogrodzie, dla jego znajomych i zarazem stałych bywalców WSJK. Znaleźli się tam fani twórczości Kaczmarskiego z całej Polski, których nastawienie do imprezy przekonało organizatorów do planowania kolejnych edycji, tym razem bardziej profesjonalnie. Druga edycja odbyła się już zatem w lokalnej świetlicy. Od 2013 roku, dzięki nawiązaniu współpracy z Domem Kultury, Muzeum Zamek Bolków oraz działającym przy nim Bractwem Rycerskim, festiwal odbywa się na tamtejszym Zamku.

Podczas tegorocznej edycji wystąpią: Jacek Kleyff z Jerzym „Słomą” Słomińskim i Nastą Niakrasavą, Triada Poetica oraz Jakub Kwaśniewski. Koncerty rozpoczną się o godzinie 19. Tradycyjnie, po oficjalnej części koncertowej, uczestnicy zasiadają wokół ogniska, aby wspólnie grać, śpiewać i rozmawiać aż do rana. Dlatego wszystkim zainteresowanym proponujemy zabrać ze sobą gitary i śpiewniki. Będzie szansa usiąść obok wykonawców, których przed chwilą oglądało się z widowni,aby wspólnie z nimi śpiewać piosenki ulubionych bardów, poetów, artystów.

Czaty Zamkowe to przede wszystkim słowo, które płynie z piosenek. Dlatego nie spotkamy tam żadnych konkursów i innych dodatkowych zabaw. Celem festiwalu jest kultywowanie pamięci o Jacku Kaczmarskim oraz innych wykonawcach, również spoza Polski, takich jak Bułat Okudżawa czy Włodzimierz Wysocki. Podczas imprezy tworzy się przestrzeń do dyskusji wokół kultury, ale nie tylko. Panująca przyjacielska atmosfera, którą wzmacnia wspólne przebywanie przy ognisku, sprawia, że ma się wrażenie, jakby właśnie w tym miejscu ożył duch patrona festiwalu.

Czaty Zamkowe – Festiwal Piosenki Literackiej im. Jacka Kaczmarskiego - rozpoczną się 30 czerwca o godz. 19.00 na Zamku w Bolkowie. Wstęp jest darmowy.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama