Dolny Śląsk w ogonie zdawalności w kraju. Znamy wyniki matur

Radio Wrocław, PAP | Utworzono: 2018-07-03 11:09 | Zmodyfikowano: 2018-07-03 11:12
A|A|A

Zdjęcie ilustracyjne (fot. archiwum Radia Wrocław)

Do egzaminu maturalnego przystąpiło w maju tego roku około 247 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników. Musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz dwóch ustnych: z polskiego i języka obcego. Abiturienci musieli też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni mogli przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów.

Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego. Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki w sierpniu. Wyniki uzyskane na maturze są podstawą przy rekrutacji na studia.

Prawie co czwarty uczeń z Dolnego Śląska nie zdał matury. Z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu wynika, że maturzyści z regionu napisali egzamin dojrzałości nieco poniżej średniej krajowej. Zdawalność w kraju jest na poziomie 79,7 procent, a u nas 77 procent. Tradycyjnie lepiej egzamin napisali uczniowie liceów niż techników, choć ich wynik jest nieco lepszy niż przed rokiem. Jak mówi dyrektor OKE Piotr Świędrych różnice widać też w dużych miastach i powiatach:

- Jeżeli chodzi o miasto Wrocław to zdawalność jest na poziomie 84,6%. Legnica to 72%. Powiat Wałbrzyski - zdawalność 44% to najniższy wynik.

Teraz absolwenci, którzy są zadowoleni ze swoich wyników dostarczają świadectwa dojrzałości na wybrane uczelnie. Ci którzy maja wątpliwości co do oceny mogą złożyć w OKE wniosek o wgląd w arkusz. Pierwsze wnioski wpłynęły do komisji już po północy, do tej pory około sto osób zgłosiło chęć obejrzenia swojej pracy. Niektórzy liczą na to, że będą mogli odwołać się od wyniku.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama