Sześć jeleniogórskich firm i instytucji ze znakiem „no smog”

Robert Zapora, KM | Utworzono: 2018-08-04 00:49 | Zmodyfikowano: 2018-08-04 00:49
Sześć jeleniogórskich firm i instytucji ze znakiem „no smog” -

Energetyka Cieplna Opolszczyzny Jelenia Góra – zakład, który zaopatruje w ciepło sporą część mieszkańców stolicy Karkonoszy, nie zatruwa środowiska. Tak wynika z raportu, przeprowadzonego przez Instytut Certyfikacji Emisji Budynków. Emisja pyłu zawieszonego PM 10 i benzoapirenu z ciepłowni jest ponad 20-krotnie mniejsza, niż gdyby ciepło było produkowane z kotłów węglowych. Jeleniogórska ciepłownia otrzymała za to prestiżowy znak jakości „no smog”. – W ubiegłym roku podjęliśmy sporo działań – mówi Kamil Matolicz, prezes tej firmy:

W przyszłym roku ECO planuje przyłączyć kilka kolejnych budynków użyteczności publicznej w śródmieściu, oraz wyłączenie węzła grupowego na Osiedlu XX-lecia w Cieplicach.  Podmioty te badał krakowski Instytut Certyfikacji Emisji Budynków. – To niestety kropla w morzu potrzeb, bo zgonów spowodowanych smogiem jest coraz więcej – mówi Adolf Mirowski, prezes Instytutu:

Według statystyk, wskutek złej jakości powietrza statystycznie co 10 minut umiera jeden mieszkaniec
Polski. Daje to 45 tysięcy zgonów i 2 tysiące poronień na rok.  – Działamy dalej – zapowiada Aleksandra Chrzanowska-Frątczak, zastępca prezesa spółdzielni.

Oprócz spółdzielni, za działania proekologiczne nagrodzono także jeleniogórską ciepłownię, urząd miasta, spółdzielnię „Ostoja”, fabrykę Zorka i jeleniogórski zakład gospodarki komunalnej.

Reklama