Karkonosze: Tablica upamiętniająca lawinę stulecia w Białym Jarze

Gabriela Stefanowicz, mk | Utworzono: 2018-08-10 06:34 | Zmodyfikowano: 2018-08-10 06:50
A|A|A

fot. Gabriela Stefanowicz

Po wielu latach oczekiwań, w Białym Jarze w Karkonoszach zamontowano tablicę, upamiętniającą największą tragedię w polskich górach.

To właśnie tutaj pięćdziesiąt lat temu zeszła ogromna lawina. Pod zwałami śniegu zginęło 19 osób -opowiada Witold Szczudłowski jeden z pomysłodawców ustawienia obelisku:

Tablica zamontowana została na głazie, który pochodził z pierwszego pomnika. Wszystko ustawiono poza osią zejścia lawin. 

- To była niewyobrażalna tragedia. Z każdej strony napływali ludzie, którzy chcieli pomóc - wspomina Szczypka, który szukał zaginionych pod zwałami śniegu:

Wspomnienia osób biorących udział w akcji ratunkowej i archiwalne zdjęcia, zostały zebrane w zeszyt historyczny "Lawina 1968". Dostępny jest on w pracowni krajoznawczej w Bukowcu oraz w każdej bibliotece powiatu jeleniogórskiego.

Jak się okazuje, niestety mało kto wie o tym wydarzeniu. Obelisk bardzo zaciekawił Jakuba Wełnowskiego, turystę z Tarnowskich Gór:

Inicjatorami ustawienia trzeciego już pomnika, upamiętniającego tragedię z 1968 roku są: Związek Gmin Karkonoskich, Karkonoski Park Narodowy, Grupa Karkonoska GOPR oraz PTTK Sudety Zachodnie.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama