Dolnośląskie talerze poleciały do... wywiadowców z CIA

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2018-08-10 20:05 | Zmodyfikowano: 2018-08-10 20:08
A|A|A

zdjęcia: Foto: Paulina Stefańczyk - Ceramika Artystyczna Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

Amerykańscy wywiadowcy na początku roku zlecili Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego "Ceramika-Bolesławiec" przygotowanie unikatowej części zastawy. Helena Smoleńska, szefowa spółdzielni, przyznaje, że pierwsza partia naczyń trafiła już do odbiorcy.

- Mam zwrotną informację, że te wyroby znalazły wielkie uznanie wśród szefostwa CIA - mówi Smoleńska. 

Z umowy podpisanej przez Amerykanów wynika, że specjalny wzór jaki pojawił się na talerzach dla Centralnej Agencji Wywiadowczej, nie może być oferowany innym klientom.

 

- Każdy element serwisu jest unikatem. Oni sami wybrali dekorację, która pasowała do koloru logo: kwiatowa, utrzymana w kolorze błękitno-kobaltowym. To są bratki. Wkomponować ich znaczek w tę dekorację i już była gotowa - mówi projektantka Maria Starzyk.

Ceramicy z Bolesławca mają nadzieję, że pierwszy kontrakt to początek znacznie dłuższej współpracy z CIA. Prawdopodobnie nie byłoby tego zlecenia, gdyby nie armia USA. W ubiegłym roku amerykańscy żołnierze stacjonujący na Dolnym Śląsku odwiedzili pracownię ceramiki w Bolesławcu. Sami mogli wykonać kilka talerzy. Wycieczką zainteresowali się między innymi dziennikarze z New York Times i prawdopodobnie to zwróciło uwagę wywiadowców.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama