Królowa jest jedna! Włodarczyk mistrzynią Europy, Polska na drugim miejscu w klasyfikacji medalowej

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2018-08-12 22:07 | Zmodyfikowano: 2018-08-12 22:07

Zgodnie z przewidywaniami najwięcej radości dostarczył nam konkurs rzutu młotem. Mistrzynią Europy już po raz czwarty z rzędu została Anita Włodarczyk. Polka wygrała z wynikiem 78,94 m. Po brązowy medal sięgnęła Joanna Fiodorow z wynikiem 74,00 m. Druga była Francuzka Alexandra Tavernier - 74,78 m. Czwarte miejsce zajęła Malwina Kopron - 72,20 m.

Worek z medalami otworzyła dziś Sofia Ennaoui, która została wicemistrzynią Europy w biegu na 1500 metrów. Mieszkająca na co dzień we Wrocławiu zawodniczka uzyskała czas 4.03,08. Zwyciężyła Brytyjka Laura Muir - 4.02,32. Broniąca tytułu Angelika Cichocka zajęła 12. miejsce.

Na niebotycznie wysokim poziomie stał konkurs skoku o tyczce. Zwycięzca, 18-letni Szwed - Armand Duplantis osiągnął 6,05 m. Drugi był Rosjanin Timur Morgunow z wynikiem o pięć centymetrów gorszym. Rekordzista świata 31-letni Francuz Renaud Lavillenie musiał się zadowolić brązem (5,95). Piotr Lisek i Paweł Wojciechowski zakończyli rywalizację na odpowiednio czwartej i piątej pozycji. Lisek uzyskał 5,90 m., a Wojciechowski 5,80 m.

Bez medalu swój występ zakończyły także nasze sztafety 4x100 metrów. Kobieca w składzie: Kamila Ciba, Martyna Kotwiła, Anna Kiełbasińska i Ewa Swoboda z wynikiem 43,34 zajęła szóste miejsce. Triumfowała Wielka Brytania z najlepszym w tym roku rezultatem na świecie 41,88. Na drugiej pozycji uplasowały się Holenderki - 42,15, a na trzeciej Niemki - 42,23. Męska sztafeta choć awansowała do finału to w nim nie wystąpiła ponieważ została zdyskwalifikowana za przekroczenie strefy zmian podczas biegu eliminacyjnego.

Nasi sportowcy startowali jeszcze w biegu na 5000 metrów. Mistrzynią Europy została Holenderka Sifan Hassan, która uzyskała czas 14:46,12. Katarzyna Rutkowska zajęła 12., a Paulina Kaczyńska - 13. miejsce. Polki straciły odpowiednio 55,39 sek. oraz 1:03,09.

Ponadto dziś rozegrano jeszcze maraton. Wśród mężczyzn wygrał Belg Koen Naert z nowym rekordem mistrzostw Europy - 2:09.51. Najlepszy z Polaków Mariusz Giyżyński zajął 13. miejsce ze stratą 6 minut i 11 sekund (2:16.02). Henryk Szost był 19. (2:18.09), Arkadiusz Gardzielewski ze Śląska Wrocław 21. (2:18.21), jego klubowy kolega Błażej Brzeziński 45. (2:22.35), a Artur Kozłowski 52. (2:26.28). Yared Shegumo nie ukończył biegu.

W rywalizacji kobiet triumfowała Białorusinka Wolga Mazuroniak (2:26.22). Jedyna Polka Izabela Trzaskalska zajęła 10. miejsce (2:33.43).

Na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Berlinie nasza reprezentacja zdobyła 12 medali - 7 złotych, 4 srebrne i jeden brązowy i zajęła drugie miejsce w klasyfikacji medalowej, przegrywając jedynie z Wielką Brytanią, której sportowcy wywalczyli 7 złotych, 5 srebrnych i 6 brązowych medali. Najwięcej krążków - 19 w tym 6 złotych wywalczyli Niemcy.