TOP5 dolnośląskich fontann, edycja 2 [GŁOSOWANIE]

Filip Marczyński, Dorota Kuźnik, Karolina Kurczab, Andrzej Andrzejewski, Bartosz Szarafin, Piotr Słowiński | Utworzono: 2018-08-25 11:30 | Zmodyfikowano: 2018-08-24 11:42
A|A|A

Głosowanie potrwa do soboty, 8 września do godziny 11.30. Codziennie można oddać głos. O zwycięstwie może zdecydować nota lub liczba oddanych głosów. System wylicza średnią z tych dwóch wartości i ustawia lidera na pierwszym miejscu. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane. 

Ten plebiscyt już się zakończył
 • Fontanna w Gryfowie Śląskim
  Fontanna w Gryfowie Śląskim
  Foto: Piotr Słowiński

  Głosów: 628

  Średnia ocena: 4.2

 • Fontanna w Dusznikach Zdroju
  Fontanna w Dusznikach Zdroju
  Foto: Bartosz Szarafin

  Głosów: 245

  Średnia ocena: 4

 • Fontanna Delfina w Złotoryi
  Fontanna Delfina w Złotoryi
  Foto: Sylwia Dudek- Kokot

  Głosów: 110

  Średnia ocena: 3.1

 • Wrocławski szermierz
  Wrocławski szermierz
  Foto: Andrzej Owczarek

  Głosów: 72

  Średnia ocena: 2.3

 • Fontanna w Jaworze
  Fontanna w Jaworze
  Foto: Z arch. Muzeum Regionalnego w Jaworze

  Głosów: 72

  Średnia ocena: 2.1

Fontanna w Dusznikach Zdroju 

Kolorowa Fontanna w Dusznikach Zdroju liczy sobie blisko 130 lat. Dzisiejszych czasów dotrwała w formie niemal niezmienionej. Słynie z tego, że co dwie godziny przez minutę bije w niebo rekordowo wysokim słupem wody. Tryska na prawie 40 metrów. Wieczorem jest pięknie podświetlona, a z zamontowanych przy niej głośników płynie muzyka klasyczna. W soboty, niedziele i święta wieczorami możemy zobaczyć pokazy specjalne. Umiejscowienie, ciekawa historia, pokazy i letnie orzeźwienie powodują, że nie brakuje turystów, którzy przyjeżdżają by ją zobaczyć i posiedzieć w jej towarzystwie.

Fontanna Delfina w Złotoryi

Fontanna delfina powstała w 1604 roku. Ma przedstawiać delfiny i lwy, symbolizujące moc Bożą. W XVII wieku niewielu ludzi wiedziało jak delfin wygląda, co dziś wprawia ludzi w zakłopotanie. Mieszkańcy choć znają jej nazwę, dostrzegają w niej smoki, krokodyle, a nawet węże. Po wojnie przez jakiś czas była nieczynna z powodu zniszczeń. Jej wygląd i otoczenie nieco zmieniały się przez lata. Odrestaurowano ją i do dziś tryska wodą, a na jej dnie są monety mające przynieść Złotoryjanom szczęście. W mieście można usłyszeć różne opowieści o romantycznej fontannie, która spełnia miłosne marzenia.. niektórzy sądzą nawet, że po zmroku można zobaczyć kąpiącą się w niej nagą kobietę.

 Fontanna w Gryfowie Śląskim 

W Gryfowie Śląskim stoi fontanna, która, jak twierdzą niektórzy, jest jedynym w Polsce pomnikiem wagarowicza. Według innych geneza jej powstania jest bardziej złożona. W każdym razie fontanna na Rynku w Gryfowie Śląskim powstała w 1908 roku dla upamiętnienia faktu otwarcia wodociągów miejskich w 1905 roku. Jej autorem jest Arnold Kunne

 Wrocławski szermierz 

Fontanna z szermierzem, która jest nieodzownym elementem placu przy Uniwersytecie Wrocławskim, ale symbolem studentów. Zaprojektował ją profesora berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych Hugo Lederer i na Placu Uniwersyteckim stoi już od 1904 roku. Można więc śmiało o szermierzu powiedzieć, że to wieczny student.

Fontanna w Jaworze 

Zazwyczaj w TOP 5 przedstawiamy najpiękniejsze, najbardziej interesujące walory Dolnego Śląska. Tym razem decydujemy się na niewielkie odstępstwo od tej zasady. A to za sprawą mieszkańców Jawora, którzy poprosili nas o pomoc. Chcą bowiem zainteresować losem zabytkowej fontanny niedaleko centrum uroczego Parku Miejskiego. Kiedyś fontanna była powodem do dumy, a dziś... niestety jej stan techniczny chluby miastu nie przynosi.

 

 

REKLAMA
Reklama