Spoliczkowała protestującą w Warszawie. Zrezygnowała z funkcji pełnomocnika wojewody we Wrocławiu

Ewelina Lis | Utworzono: 2018-09-02 14:24 | Zmodyfikowano: 2018-09-02 14:27
A|A|A

Wojewoda Paweł Hreniak i Dominika Arendt-Wittchen. Fot: archiwum DUW

W uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wzięli udział  kombatanci z Polski i z zagranicy. Za barierkami odgradzającymi uczestników wydarzenia zgromadzili się przeciwnicy partii rządzącej, członkowie Obywateli RP. Skandowano m.in hasło "konstytucja". Na nagraniu, które pojawiło się w sieci widać, jak jedna z krzyczących kobiet zostaje spoliczkowana przez kobietę stojącą po drugiej stronie barierki. 

O całej sprawie, na Twitterze, napisała m.in posłanka Joanna Scheuring-Wielgus

Jak dowiedziało się Radio Wrocław, kobieta, która spoliczkowała protestującą na Placu Piłsudskiego to Pełnomocniczka Wojewody Dolnośląskiego ds. Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości. Dominika Arendt-Wittchen potwierdziła, że doszło do takiego zdarzenia:

- Wymierzyłam policzek tej pani. Przyznaję się do tego. To był emocjonalny gest wykonany w proteście przeciwko zagłuszaniu i awanturowaniu się w czasie jednej z najważniejszych uroczystości w kraju. To był Światowy Zjazd Kombatantów, na który przyjechali weterani z 16 państw, byli więźniowie obozów koncentracyjnych. Niektórzy z nich mają po 100 lat, niektórzy jeszcze więcej. Było Wojsko Polskie, harcerze. Dla mnie jedna z najbardziej wzruszających uroczystości w życiu. Nie uczestniczyłam w zjeździe, jako Pełnomocnik Wojewody Dolnośląskiego ds. Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości, byłam tam jako opiekun kombatantów - od 11 lat jestem bowiem wolontariuszem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. To, co widzimy na filmie, to tylko urywek. Wcześniej - i tego nie widać na nagraniu - prosiłam tę panią emocjonalnie, ale kulturalnie, żeby się uspokoiła. Coraz głośniej zagłuszała przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy, wykrzykując hasło "konstytucja, konstytucja". Wielu kombatantów, którzy przyjechali z zagranicy nie wiedziało, co się dzieje. Zrobiła się bardzo nieprzyjemna, nerwowa atmosfera. Czekałam, aż ktoś zareaguje, bo w mojej ocenie, takie krzyki, w trakcie takiej uroczystości, to nic innego, jak próba zniszczenia i spłycenia powagi uroczystości.

Jeszcze raz podkreślałam, to był emocjonalny gest, w tamtej sytuacji, mając za sobą rozmowę z kombatantami, mając w głowie, jak ważny to moment uznałam, że to jedyne rozwiązanie.

Jestem jednak osobą dorosłą i muszą brać odpowiedzialność na swoje czyny. Złożyłam dziś rezygnację z funkcji Pełnomocnika Wojewody Dolnośląskiego ds. Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości - powiedziała w rozmowie z Radiem Wrocław.

Informację o rezygnacji ze stanowiska potwierdził także Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak:

- Pełnomocnik złożyła rezygnację. Wczorajsze uroczystości z udziałem kombatantów i uczestników walk w czasie II wojny światowej miały wyjątkowy charakter. Dlatego werbalne zakłócanie wydarzenia było nie na miejscu. Jednocześnie chce podkreślić, że sposób reakcji na takie zachowanie oceniam, jak najbardziej negatywnie - poinformował Paweł Hreniak. 

Do incydentu na Placu Piłsudskiego w Warszawie odniósł się także Joachim Brudziński, szef MSWiA.

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~dfgsdgfs
2018-09-08 05:13:13
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 1
To był honorowy gest .. W imieniu Kombatantów i Polaków, których gdności urąga rozwydrzone stado kodomitów. . Brawa dla Pani Dominiki
~bronek
2018-09-07 22:24:56
z adresu IP: (178.219.xxx.xxx)
Ocena: 1
Do takich zachowań zachecal Bronisław Komorowski ktory nakazal nawet uzyc dechy.Policzek to nic takiego.Nalezal sie.Moze byc pani policzkujaca dumna ze zareagowała.Bo tak trzeba
~canis
2018-09-04 13:27:00
z adresu IP: (176.96.xxx.xxx)
Ocena: 0
Ja się zastanawiam, jakim cudem Policja i służby nie reagowały i nadal nie reagują, przecież za zakłócanie uroczystości państwowych jest paragraf. No, ale jak widać PiS to najbardziej bezjajeczna dyktatura jaką zna historia. Tusk by się nie cackał.
~Mój nick
2018-09-04 12:24:19
z adresu IP: (95.48.xxx.xxx)
Ocena: 0
Dlaczego policja nie reaguje jak takie idiotki zakłócają tak doniosłe uroczystości??? Wyprowadzać siłą taki motłoch i solidny mandat wlepić!!!!!
~Dixit
2018-09-04 08:31:40
z adresu IP: (107.167.xxx.xxx)
Ocena: -1
Jestem z p. Wittchen, w poczuciu bezsilności w stosunku do agresora działamy emocjonalnie. Policja nie reagowała a prawda jest taka, że za zakłócanie uroczystości powinna tzw. Rudą wyprowadzić i ukarać mandatem.
~Gefrajter
2018-09-03 21:55:06
z adresu IP: (193.218.xxx.xxx)
Ocena: 0
Rudej wywłoce aż łeb odskoczył...
~Waldi
2018-09-03 19:22:49
z adresu IP: (68.35.xxx.xxx)
Ocena: 1
Bic potomkow UB
~Normalny
2018-09-03 17:58:28
z adresu IP: (83.8.xxx.xxx)
Ocena: -4
NIC nie usprawiedliwia chamskiego, podłego i poniżającego zachowania/gestu tej osobniczki. Tłumaczenie, to dorabianie ideologi. Ta osobniczka swoim zachowaniem wypełniła ustawowe znamiona czynu zabronionego opisanego w art.217 KK. PiS podkreśla, że wszyscy wobec prawa są równi. Musi ponieść konsekwencje.
~asd
2018-09-03 15:22:36
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 1
to nie czas i miejsce na takie protesty....wstyd, że tak to się odbyło ale rozumiem,że Pani puściły nerwy
~MedalDlaTejPani
2018-09-03 09:10:16
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 6
Spoliczkowała kogoś z ruchu Obywatele RP, która zakłócała uroczystości państwowe. To nie miejsce na protesty i ordynarne darcie mordy garstki odszczepieńców.
~Skellen
2018-09-03 06:20:51
z adresu IP: (5.174.xxx.xxx)
Ocena: 2
Jedna z totalsów dostała słusznie w pysk (ponieważ od dłuższego czasu domagała się masażu twarzy) i nagle objawiła się tu agentura plująca na PiS. Słyszę wycie: ZNAKOMICIE!!! Wy w kazamatach wszyscy powinniście być. Tam dostać z liścia, to jak pieszczota!
~Lengyel
2018-09-02 23:11:22
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: -6
Bezczelność funkcjonariuszy Pisu sięga zenitu. NIKT, nie może naśladować organizatorów ścieżek zdrowia kiedy opozycja była bitą przez funkcjonariuszy reżimu. Kolejny reżim do obalenia.
~kol
2018-09-02 22:52:51
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -4
gonić PISiorów
~polak
2018-09-02 22:16:59
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -2
oczywiscie powinna ja zaciagnać pod sąd tylko że PIsiory wymienili sędziów i sie tak panoszą, ale na pewno dosiegnie ja ręka sprawiedliwości
~§ 3. Ściganie odbywa
2018-09-02 22:06:50
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 1
Art. 217. § 3. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego. Chyba, ta ruda to lubi, bo taką ma orientację.
~woj
2018-09-02 21:58:32
z adresu IP: (62.87.xxx.xxx)
Ocena: 10
Parę lat temu "obrońca konstytucji" Frasyniuk spoliczkował posła LPR. Nie przypominam sobie czy poniósł konsekwencje.
~Suja
2018-09-02 21:09:22
z adresu IP: (107.167.xxx.xxx)
Ocena: 29
Medal dla tej Pani
~Johny
2018-09-02 21:04:34
z adresu IP: (156.67.xxx.xxx)
Ocena: 0
Emocjonalny gest - "uznałam, że to jedyne rozwiązanie." Jedno przeczy drugiemu. Takim byłym więżniom , to z kim się mogła Dominisia kojarzyć ?
~elka
2018-09-02 20:45:28
z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Ocena: 2
I ci wszyscy zgromadzeni goście na tej uroczystości,100-letni żołnierze,harcerze,itd. widzieli co pani zrobiła!? To wstyd,powinna sie pani zapaść pod ziemię.!
~Eeee przesadzacie
2018-09-02 20:34:29
z adresu IP: (83.7.xxx.xxx)
Ocena: 2
Przecież mogła rozstrzelać a tylko w papę dała, trochę wdzięczności dla pełnomocnika miłościwie panującego wojewody
~Stach
2018-09-02 20:23:04
z adresu IP: (185.122.xxx.xxx)
Ocena: 4
Załatwią jej inną posadę. Jeszcze będzie na plus...
~Kulsoniki
2018-09-02 20:19:16
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: -6
Jaki dostanie wyrok za pobicie Polski?
~Definicja
2018-09-02 19:30:27
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 6
Spoliczkowanie to jest specyficzna czynność. Ani negatywna, ani pozytywna apriori. Podlega kwestii oceny. Gdyby BBC kręciło kiedyś ogólnoświatowy program dokumentalny o spoliczkowaniach, to ów które tu komentujemy, znalazłoby się zapewne w grupie porządanych i pozytywnych. Na pewno, z odcinka polskiego, znalazłoby się w tym programie w tej grupie, kosztem spoliczkowania Boniego przez Korwina, które nie dorasta mu do brody. Pani Dominika Arendt spoliczkowała kobietę, która nie uszanowała weteranów II Wojny Światowej i byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Ci ludzie zjechali się ze świata, aby dla ludzkości być świadectwem najstraszniejszych czasów. Aby nigdy więcej nie doszło do takich wynaturzeń ludzkości jak podczas II Wojny Światowej. A co zrobiła ów spoliczkowana kobieta podczas tej uroczystośći? Zakłócała ją. Nie miała do tego prawa nawet gdyby w Polsce panowała faktyczna dyktatura. Ale, że w Polsce panuje demokracja liberalna, to sprawy w swoje ręce musiała wziąźć kobieta...
~jaśku
2018-09-02 19:24:42
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: -2
Typowa reprezentantka Brudzińskiego
~Nikt
2018-09-02 19:14:21
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 5
Karierę ma przed sobą. Jeden policzek a korzyści przez kilka lat.
~Dash
2018-09-02 18:27:20
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: -2
Ta wymiana opinii kręci się wokół jednego: czy można już gorszy sort walić w mordę? Na razie pan wojewoda i pan minister oburzyli się. Jednak pierwszy krok został zrobiony. Czas się z tym oswajać. Pierwsze urzędowe pozwolenia na walenie w pysk za niewłaściwe poglądy powinni otrzymać np. ci, którzy gwizdali na Powązkach, gdy chowano Bartoszewskiego. Im się to należy. To patrioci, w odróżnieniu od szumowin skandujących "konstytucja"! PS Ponieważ czasy są takie, że mózg się lasuje, więc na wszelki wypadek dodam: ironizuję!
~Brawa dla Dominiki
2018-09-02 17:22:09
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 9
Ruda dostała komunikat w zrozumiałej dla siebie formie. To się nazywa dostosowanie.
~POdGrzyb
2018-09-02 17:16:09
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 9
Nareszcie, szacunek dla Dominiki. To było święto Weteranów Walk o Niepodległość Polski a "ruda" darła paszczę jak tumanica UBywatelska.
~POp
2018-09-02 17:08:05
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 22
Ja się dziwię, że dopiero po trzech latach ktoś z tych POpaprańców oberwał. Ludzie z obozów śmierci obok, a to liberalno-komusze środowisko prezentujące bezwstydnie szumowinę ze swoich puszek mózgowych drze japę. Zero szacunku. Jak się nie szanuje ludzi, to trzeba się liczyć z czymś takim. Uważam, że Pis jest stanowczo łagodne dla tej pseudodemokratycznej opozycji!
~Wyborca
2018-09-02 16:57:42
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: -10
No to teraz kariera w spółkach skarbu państwa !
~oby
2018-09-02 16:42:30
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: -1
ty idiota czy błazen
~obatel
2018-09-02 16:41:03
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: -17
złożyła rezygnację ! powinno być - wywalili na zbity pisowaty pysk
~pacyfista
2018-09-02 16:34:21
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 14
Nie popieram rekoczynow z natury, natomiast mamy do czynienia z patologia w postaci Pani poszkodowanej, ktora notorycznie lamie prawo i mozna powiedziec, ze dosiegnela ja reka sprawiedliwosci.
~...
2018-09-02 16:12:19
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 2
Janie Sadowski. Jeste typowym targowiczaninem nastawionym na chwytanie racy ala Diduszko. Popatrz na tych co sa pod sejmem. Oni są o sto razy gorsi niż ta babka. Nie szanujesz mnie jako wyborcy Pisu. Uwazam ze ten rząd jest najbardziej pacyfistyczny od 1989 roku i nie uważam ze to dobrze. Po co ty się tak męczycz. i tak przegracie w 2019. dopiero w 2023 macie szanse.
~...
2018-09-02 15:59:45
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 31
Nareszcie. Jedyna normalna w Pisie. Reszta to jakies pacyfisty śmieszne.
~???
2018-09-02 15:58:03
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 23
W tym przypadku policzek był zupełnie uzasadniony i nie rozumiem dymisji.
~Alina
2018-09-02 15:50:40
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: -13
Tej pani przeszkadzało skandowanie "konstytucja", ale już to co jakaś inna pani krzyczała do spoliczkowanej "gruba du...a" to już nie??
~Obywatelka
2018-09-02 15:23:32
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 50
Jest akcja, to następuje reakcja. Bo darcie japy podczas ważnej uryczostosci jest jak najbardziej na miejscu!! Ciekawa jestem ile z tych obrońców konstytucji, choć raz mieli ja w ręku, po o przeczytanie to nawet ich nie podejrzewam.
~Antykaczysta
2018-09-02 15:13:25
z adresu IP: (188.47.xxx.xxx)
Ocena: -29
Teraz jej ,, kariera " nabierze rozpędu ... PiSowska Funkcjonariuszka , żałosna jak jej partia.
~Jan Sadowski
2018-09-02 15:12:18
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 0
Kultura wymaga przeprosić a nie udowadniać że się działało pod wpływem afektu. Jak nie kontroluje Pani afektu to trzeba to leczyć
~kulfon721
2018-09-02 15:08:56
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: -2
Teraz niech sama nastawi policzek dostanie w trąbę i kwita po katolicku jak w biblii "ząb za ząb" Amen !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~kulfon721
2018-09-02 15:06:09
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: -9
Na tym polega pisowska demokracja, pani pełnomocnik usłyszała słowo "konstytucja" i poczuła że jej miejsce przy korycie jest zagrożone więc użyła ręcznego argumentu w obronie własnego koryta. Amen !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~wiktoriacz88
2018-09-02 14:58:14
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: -7
Dostała trochę władzy i w głowie się przewróciło ,zresztą ludziom odbija gdy dopadną koryto