Zapadł wyrok w głośnej sprawie policjantów z Wałbrzycha

Bartosz Szarafin, GN | Utworzono: 2018-10-10 10:17 | Zmodyfikowano: 2018-10-10 10:20
A|A|A

fot. Bartosz Szarafin

Sąd Rejonowy skazał policjantów na 10 miesięcy pozbawienia wolności i warunkowo zawiesił karę na okres dwóch lat. Dwaj funkcjonariusze mają też 3-letni zakaz wykonywania zawody. Sędzia Bartosz Szeremeta tak uzasadnił zmianę kwalifikacji czynów:

Z opinii biegłych wynika jednak, że poszkodowany był narażony na wychłodzenie od samego rana:

Dlatego, według sądu, nie można powiedzieć, że interwencja patrolu miała bezpośredni wpływ na jego śmierć. Na poczet zakazu wykonywania zawodu sąd zaliczył okres od marca ubiegłego roku. Ponadto oskarżeni poniosą koszty sądowe oraz zapłacą 1000 złotych grzywny.

Z uwagi na zmianę kwalifikacji, sąd nie zasądził zadośćuczynienia dla rodziny.

Wyrok jest nieprawomocny. Prokuratura zapowiada odwołanie. Pierwotnie oskarżonym groziło 5 lat więzienia. Tak 

Przypomnijmy, że Paweł F. i Martin S. podczas interwencji w dzielnicy Biały Kamień, zamiast zawieźć poszkodowanego do noclegowni, pozostawili pod lasem. Mówił o tym na naszej antenie rzecznik prokuratury Okręgowej Tomasz Orepuk:

Policjanci w notatkach nie uwzględnili tego przewozu:

Na ciele zmarłego nie ujawniono śladów przemocy.

Czytaj też: 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Marek
2018-12-14 14:03:05
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: 0
Tak sobie czytam te komentarze i przeraza ale i poraza ich poziom .Czesto pisane nie na temat,wulgarne i prymitywne i zadaje sobie pytanie kto jest ich autorem.
~Koleś
2018-10-17 18:31:22
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 0
podałbym pałkę tej prokuratorce z profilu fajna mordka ;-)
~gall
2018-10-12 08:06:21
z adresu IP: (91.123.xxx.xxx)
Ocena: 3
Za nie udzielenie pomocy jest 3 lata więzienia, do tego fałszowania dokumentacji służbowej!
~psie wentel
2018-10-11 12:43:47
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: 4
Proszę jakie genialne rozumowanie sądu. A zatem, jeżeli ktoś idzie kilka kilometrów chodnikiem wzdłuż ruchliwej drogi i zostanie na tym chodniku śmiertelnie potrącony to według sądu będzie przynajmniej współsprawcą bo przecież był narażony na potrącenie od chwili pojawienia się przy ruchliwej drodze. Gdyby się nie naraził i szedł polami i łąkami to do potrącenie by nie doszło! Brawo! Zresztą według standardów kasty bezdomny to przecież nieczłowiek i nikt się za nim nie wstawi, a już z całą pewnością nie będzie to mecenas qń, czy inny bibuła..............
~Kaśka
2018-10-11 02:20:10
z adresu IP: (188.147.xxx.xxx)
Ocena: -8
Pewnie sédzia i dwaj policjanci to koledzy z PIS-u.......
~Sédzia
2018-10-11 02:18:40
z adresu IP: (188.147.xxx.xxx)
Ocena: -2
Ja bym ich od razu awansował wypłacił wysokie nagrody i przeniòsł do BOR-u
~kruk
2018-10-11 02:15:20
z adresu IP: (188.147.xxx.xxx)
Ocena: 2
wywieź człowieka do lasu i pozostaw go tam......a nie daj Boże coś by sié stało osobie wywiezionej....to nie wyjdziesz z pierdla....jeszcze Ci przyklepiá usiłowanie .......a tu...jakiś cyrk w sádzie....co to ku.......a... ma być...!!!!!!!!!????????
~Maniek
2018-10-11 02:04:56
z adresu IP: (188.147.xxx.xxx)
Ocena: -2
To jest parodia...tak czy inaczej przyczynili sié do nieumyślnego spowodowania śmierci....sédzia to błazen , ktòry nie powinien wykonywać zawodu sédziowskiego.....człowieka można było uratować zawożác go w bezpieczne miejsce....na to wychodzi że policjanci skazani przez sád karny wyrokiem skazujácym....po trzech latach dalej bédá mogli wykonywać pracé w policji lub tym podobne.......to jest śmiechu warte ....czy teraz osoby karane mogá pracować w służbach mundurowych i mieć dostép fo broni...???????????.....widocznie tak..
~???
2018-10-10 23:17:23
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 8
Rodzina chce zadośćuczynienia? A gdzie byli jak facet się staczał i był bezdomny?
~gość
2018-10-10 23:15:50
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 6
Trzyletni zakaz wykonywania zawodu policjanta? Śmiech na sali. Pożegnali się z mundurem na zawsze. Sąd chyba dla jaj dodał taki punkt w wyroku
~olo
2018-10-10 23:14:16
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 4
"zamiast zawieźć poszkodowanego do noclegowni, pozostawili pod lasem" A w noclegowi by im powiedzieli: nietrzeźwego nie przyjmiemy. Bujajcie się. Jak by izba wytrzeźwień była na miejscu to by nie było problemu.
~Emeryt
2018-10-10 20:45:02
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: -2
Gdyby policjanci załatwili odpowiednio interwencję, to człowiek by żył. Uważam, że zła kwalifikacja czynu.gdyby ten nieżyjący czlowiek był jakimś politykiem ,a nie bezdomnym, to by bylo inaczej rozstrzygana sprawa
~Andre
2018-10-10 14:50:45
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jaka kasta taki wyrok sądy bezwarunkowo muszą przejść gruntowną reformę
~Grecja
2018-10-10 13:01:55
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -2
Chore policjanci tylko taka karę jak tak dalej pójdzie to wogule będą się czuć bezkarnie dla normalnego obywatela sąd by wymierzył dużo większą karę ale ze to policja to najniższa jaka można porażka policja wszystko może i czują się bezkarni chory kraj
~Joker
2018-10-10 12:17:11
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: -6
Wielki pUn POLICJANT we wałbrzychu to widać gołym okiem.
~jabol
2018-10-10 11:15:01
z adresu IP: (176.109.xxx.xxx)
Ocena: 3
wygląda na to, że komisja UE miała rację w sprawie sądownictwa.