Żmigród świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości

RW | Utworzono: 2018-10-12 14:48 | Zmodyfikowano: 2018-10-12 14:48
A|A|A

Od najbliższej niedzieli o wyjątkowym jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będzie przypominał w Żmigrodzie Lew – symbol potęgi, odwagi i niezłomności! Niezwykły monument stanie na Skwerze Niepodległości przy ulicy Poznańskiej. Jego powstanie to efekt współpracy Urzędu Miejskiego, Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej, środowiska wrocławskich żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz wszystkich mieszkańców i darczyńców, którzy wsparli budowę pomnika.

To też symbol pamięci o bohaterach walczących o wolność Narodu Polskiego i sposób na upamiętnienie mieszkańców Kresów Wschodnich, którzy na terenie gminy Żmigród znaleźli po wojnie swój nowy dom. Odsłonięcie zaprojektowanego przez pracownię Pani Anny Modrasiewicz i wykonanego przez zespół rzeźbiarzy Kazimierza Durawy pomnika zaplanowano w ramach żmigrodzkiego Festiwalu Niepodległości.

- Festiwal Niepodległości to finał różnorodnych wydarzeń o charakterze historycznym i jubileuszowym, które w naszej gminie odbywały się od początku bieżącego roku. Chcemy, aby pamięć o tych wydarzeniach i niezwykłym jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości towarzyszyła nam na co dzień. Musimy pamiętać, że wolność i niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze i to my jesteśmy jej strażnikami. Dlatego dzięki zaangażowaniu i ofiarności wielu osób, w Żmigrodzie stanął niezwykły Pomnik Pamięci. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania – mówi Robert Lewandowski, burmistrz Żmigrodu.

Wzorowany na przedwojennym wizerunku lwa z Cmentarza Obrońców Lwowa, żmigrodzki lew z Pomnika Pamięci został przedstawiony z tarczą na której widnieje napis „Semper fidelis” – Na zawsze wierni. W krypcie pomnika złożona zostanie ziemia z Grobu Nieznanego Żołnierza ze Lwowa.

Uroczystości żmigrodzkiego Festiwalu Niepodległości rozpoczną się uroczystą mszą świętą koncelebrowaną przez ks. Bp. Andrzeja Siemieniewskiego w oprawie Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Następnie uroczysty korowód wyruszy do Skweru Niepodległości przy ul. Poznańskiej, gdzie zostanie odsłonięty Pomnik Pamięci. Po zakończeniu uroczystości pod Pomnikiem, serdecznie zapraszamy na Festiwal Niepodległości na żmigrodzkim Rynku, gdzie przewidziane są m.in. występy artystyczne, wystawy, kiermasz ciasta, animacje dla dzieci oraz koncert gwiazdy wieczoru – Anny Jurksztowicz.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama