W Grębocicach bezpłatne szczepią seniorów

materiały prasowe | Utworzono: 2018-10-18 14:33
A|A|A

zdjęcie ilustracyjne; fot. pixabay

Program jest w całości finansowany ze środków gminnych. Zaszczepić można się w godzinach 8.00-12.00 po wcześniejszej rejestracji telefonicznej pod numerem (76) 831-50-20.

Na zakażenia pneumokokowe szczególnie podatne są dwie grupy wiekowe – małe dzieci i właśnie osoby po 55. roku życia. W przypadku najmłodszych układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni dojrzały, w przypadku starszych – słabnie wraz z wiekiem. Zazwyczaj o pneumokokach mówi się prawie wyłącznie w kontekście dzieci, pomijając osoby dorosłe, dla których pneumokoki są równie niebezpieczne, a którymi seniorzy łatwo mogą zarazić zarówno siebie, jak i swoje wnuki.

Pneumokoki u dorosłych wywołują przede wszystkim ciężkie zapalenia płuc oraz zakażenia inwazyjne: posocznicę zwaną sepsą, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc z bakteriemią. Co roku, w Polsce z powodu zapalenia płuc umiera ponad 8 tys. osób. Aż 40% przypadków tej choroby wywołują właśnie pneumokoki. Ryzyko zgonu z jej powodu dotyczy kilku procent osób z ogólnej populacji, ale już co szóstej osoby po 65. roku życia i około połowy w wieku 75 lat i starszych. Dodatkowo, po 65. roku życia współistniejące schorzenia np. układu krążenia, układu oddechowego, czy cukrzyca powodują, że zakażenia te mają przebieg cięższy i trzeba liczyć się tu z możliwymi poważnymi powikłaniami. Pneumokok, najczęściej właśnie u seniorów ma niezwykłą zdolność do przenikania do krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego – mówi doktor Małgorzata Kubik Fercho z przychodni NZOZ Lancet, w Grębocicach.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama