"Zimna wojna" z pięcioma nominacjami do Europejskiej Nagrody Filmowej

el | Utworzono: 2018-11-10 14:49 | Zmodyfikowano: 2018-11-10 15:40

Wśród pozostałych filmów fabularnych wytypowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej za rok 2018 znalazły się: "Border" (Szwecja, reż. Ali Abbasi), "Dogman" (Francja, reż. Matteo Garrone), "Girl" (Belgia, Holandia, reż. Lukas Dhont) i "Happy as Lazarro" (Francja, Niemcy, Szwajcaria).

"Zimna wojna" była kręcona m.in w Sali Koncertowej Radia Wrocław. Opowiada historię pary kochanków próbujących odnaleźć się na emigracji w latach wczesnego komunizmu w Polsce. Obraz osiągnął już wiele sukcesów. Ogłoszono m.in., że znalazł się na liście 80 filmów, które mają szansę otrzymać Złote Globy. O tym, czy przejdzie do finału konkursu, dowiemy się 6 grudnia.

Głównymi bohaterami "Zimnej wojny" są Zula i Wiktor (w ich rolach Joanna Kulig i Tomasz Kot), młoda dziewczyna szukająca szczęścia w powstającym zespole Mazurek (bliskim polskiemu Mazowszu) i dojrzały mężczyzna, pianista, jej instruktor. "Zimna wojna" to opowieść oparta na polskiej muzyce ludowej, z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle, o miłości dwójki ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem. Akcja melodramatu rozgrywa się w latach 50. i 60. ub. wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu. W filmie, do którego zdjęcia zrealizował Łukasz Żal, a muzykę skomponował Marcin Masecki, wystąpili także m.in. Borys Szyc i Agata Kulesza. Autorami scenariusza są Paweł Pawlikowski i Janusz Głowacki.

Film ma także szansę na BIFA, British Independent Film Awards, nagrodę niezależnego kina brytyjskiego. Wśród pięciu filmów, które mają szansę na statuetki w kategorii Najlepszy Zagraniczny Film Niezależny, znalazły się także "Kafarnaum" Nadine Labaki (USA, Liban), "The Rider" Chloe Zhao (USA), "Roma" Alfonso Cuarona (Meksyk, USA) i "Shoplifters" Hirokazu Koreedy (Japonia).

"Zimna wojna" jest tegorocznym polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Film zdobył Złote Lwy oraz nagrody za najlepszy montaż i dźwięk na tegorocznym 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, z kolei Paweł Pawlikowski otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. To kolejny sukces Pawlikowskiego po obsypanej nagrodami "Idzie", która otrzymała Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny" w 2015 roku. 

ZOBACZ TAKŻE: 

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.