-196 stopni Celsjusza. Ultraniskie temperatury w Leśnym Banku Genów Kostrzyca

Gabriela Stefanowicz, GN | Utworzono: 2018-11-25 13:26 | Zmodyfikowano: 2018-11-25 13:28
A|A|A

fot. Gabriela Stefanowicz

Jak długotrwale przechować zasoby genowe roślin tak by nawet po kilkudziesięciu latach mogły służyć do odbudowy ekosystemu? Sposób na to znaleźli pracownicy Leśnego Banku Genów Kostrzyca, którzy od 2005 roku specjalizują się w metodzie kriogenicznej.

- Jednym słowem specjalnie odizolowane zasoby genowe przechowywane są w ultraniskich temperaturach od -150 stopni Celsjusza do -196 - mówi Małgorzata Pałucka, kierownik zespołu pracowni badawczo-wdrożeniowych:


- Przechowywane przez nas nasiona podzielić należy na różne kategorie - mówi Małgorzata Pałucka:

Przygotowanie zasobów genowych z najlepszych nasion dębu- to proces niezwykle złożony i czasochłonny. W ciągu 13 lat w Kostrzycy udało się zebrać 11 tysięcy materiałów genowych roślin. Przypomnijmy, że to właśnie tutaj powstaje kriobank. Będą w nim przechowywane: tkanki miękkie, twarde czy krew. Posłużą one nie tylko do badania zmienności genetycznej zwierząt ale także do restytucji, czyli przywrócenia gatunków, które w Polsce już nie występują. Dzięki takim działaniom Leśny Bank Genów Kostrzyca staje się wiodącym w kraju ośrodkiem badawczym.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama