Trzecia Planeta. Wystawa Kasi Banaś

Bartosz Tomczak, materiały prasowe, jk | Utworzono: 2018-12-05 10:16
A|A|A

fot. materiały prasowe

KASIA BANAŚ
WYSTAWA MALARSTWA | TRZECIA PLANETA

08.12.2018 – 08.01.2019

Galeria Sztuki Platon
ul. Krupnicza 13 | Wrocław
www.galeriaplaton.pl

Katarzyna Banaś studiowała na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom z malarstwa obroniła w 1997 roku w pracowni profesora Józefa Hałasa. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Abstrakcyjne obrazy Katarzyny Banaś – tak naprawdę pejzaże – inspirowane są najczęściej poezją, miedzy innymi twórczością skandynawskich poetów jak Henrik Nordbrandt czy Jens Fink-Jensen. Szczególne jednak znaczenie ma dla malarki poezja Tomasza Różyckiego i zaklęte w jego wierszach rodzime krajobrazy. „Trzecia planeta" to już kolejna wystawa malarstwa – po „Liście oceanicznym" (2013) i „Tych poniechanych światach" (2017) – dla której impulsem twórczym był wiersz Różyckiego, a także powracające wspomnienia i doświadczenia samej artystki.

„Większość obrazów, które zaprezentuję na wystawie opowiada o rzece Odrze, nad którą się wychowałam. Jestem teraz w takim momencie życia, że szczególnie interesuje mnie wpływ naszej pamięci na to, kim jesteśmy. W jakim stopniu wspomnienia określają naszą tożsamość i czy jeśli je tracimy, tracimy też siebie. Prace z cyklu „Trzecia planeta" pokazują moje miejsca nad rzeką w momentach, które szczególnie chciałam zapamiętać – zaćmienie Księżyca, poranek o niezwykłej barwie światła albo pewien wyjątkowy zmierzch, który zapragnęłam zachować dla siebie na zawsze." ~ Kasia Banaś

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama