"Tragiczne powietrze". Wrocławscy aktywiści chcą dosadnych określeń dla smogu w mieście

Marcin Obłoza, GN | Utworzono: 2018-12-10 15:20 | Zmodyfikowano: 2018-12-10 15:21
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek

Informacje o stanie powietrza we Wrocławiu pojawiają się w internecie i na przystankach. Aktywiści domagają się jednak zmiany nazw opisujących poziom zanieczyszczenia. Te nie odpowiadają bowiem opisom przygotowanym przez państwowe służby i mają wprowadzać mieszkańców w błąd. Według ekologów, najgorszy stopień jakości powietrza miałby być "tragiczny", a nie jak dotąd – "bardzo zły". Mówi o tym Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego:

Aktywiści proponują swój indeks jakości powietrza. Przedstawił go Arkadiusz Wierzba:

Indeks z nazwami lepiej odpowiadającymi rzeczywistości trafi do władz miasta. Aktywiści proponują również, by informacje o stanie jakości powietrza pojawiały się nie tylko na przystankach, ale także w pojazdach komunikacji miejskiej. – Musimy uświadamiać mieszkańców o tragicznym powietrzu - zaznacza Jakub Nowotarski z Akcji Miasto:

W tym roku we Wrocławiu odnotowano już sto dni z przekroczeniami poziomu pyłu zawieszonego PM 2,5. Według statystyk, w mieście z powodu smogu, przedwcześnie umiera rocznie około tysiąca osób.




 

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~////
2018-12-19 22:18:26
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jakie działania planują podjąć panowie aktywiści w związku z niewydaniem przez prezydentów Dutkiewicza i Sutryka decyzji o likwidacji składowiska odpadów przy ul. Szczecińskiej. Zaniechanie to zakończyło się spaleniem tego śmieciowiska. Prezydenci wiedzieli o składowisku od przynajmniej dwóch lat. A pomimo to nie wydali decyzji z urzędu. Jaki magistrat tacy aktywiści :(
~////
2018-12-11 18:04:53
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 3
Za tragiczną jakość powietrza odpowiada magistrat i prezydent, którzy nie pilnowali planu zagospodarowania przestrzennego i "zamurowali" kanały powietrzne w mieście.
~WWW
2018-12-11 05:30:06
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 1
Ludzie, aleśta gupie.... Można nie lubić "ekologów", "aktywistów" czy innych lansjerów ale tylko idiota kwestionowałby tragiczną jakość powietrza. Komu na złość robicie? Może by tak śmieci też każdy wyrzucał gdzie chce? Albo ścieki wylewał - do rzeki, do rowu.... Dlaczego nie wolno? A atmosferę wolno traktować jak darmowy ściek?
~to mają być
2018-12-11 02:26:16
z adresu IP: (46.169.xxx.xxx)
Ocena: 6
żółte kamizelki ? sutenery różowe jakieś...
~////
2018-12-10 23:10:40
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 3
Jakie miasto, tacy kapłani z kadzidłami.
~Anarchol'68
2018-12-10 22:43:05
z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Ocena: 7
Jak sami nasmrodzili, to mają "tragiczne powietrze"...
~andrzejwrc
2018-12-10 21:24:07
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 3
a ile osob umiera z braku ciepla w domu ? w koncu zapalenie pluc . grypa itp tez moga sie wziasc z braku ciepla w domu . bo aktywisci wolaja o zakazanie palenia weglem a co w zamian?. Dlaczego nie prowadza kampani madrego palenia w piecach /gorne spalane/ bo nie slyszeli o tej metodzie ? czy poprostu nie mozna na niej sie wypromowac ?
~////
2018-12-10 19:27:35
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 3
A gdzie była policja?
~Lolo
2018-12-10 18:47:02
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 11
Na słowo aktywista rzygać się chce
~krzysiek
2018-12-10 16:26:17
z adresu IP: (178.36.xxx.xxx)
Ocena: 2
Ale metody górnego rozpalania, która przynajmniej poprawiłaby jakość spalania w starych piecach (górnego spalania) i jest stosowana w wielu krajach, to pewnie nie popierają.
~eletro smog i mikroplasti
2018-12-10 16:16:24
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: 5
A dlaczego Ci ludzie pala jakieś śmieci w tym pojemniku? Chętnie bym sie dowiedział, ile przy takiej stacji pomiarowej smogu jest aut na benzynę a ile pieców na koks?