Wielkie świętowanie kreatywności we Wrocławiu

Radio Wrocław | Utworzono: 2019-03-01 11:58 | Zmodyfikowano: 2019-03-01 13:39
Wielkie świętowanie kreatywności we Wrocławiu - (fot. mat. prasowe)
(fot. mat. prasowe)

Na Olimpiadę uczestnicy przyjadą z samodzielnie zbudowanymi urządzeniami latającymi, transportującymi ładunki. Z ważącymi kilkadziesiąt gramów konstrukcjami, które wytrzymują nacisk setek kilogramów. Z symp-o-matami, pokazującymi, jak stany chorobowe wpływają na ludzki organizm. Z własnymi projektami prospołecznymi i improwizowanymi skeczami. Nad swoimi projektami pracowali kilka miesięcy, w kilkuosobowych zespołach i pod czujnym okiem Trenerów. Teraz nadszedł wreszcie czas, by zaprezentowali efekty swojej pracy przed gronem Ekspertów i publicznością.

Najmłodsi z nich mają 4 lata, najstarsi 24. Wszystkie kostiumy, dekoracje, konstrukcje, a także scenariusz i pomysł na rozwiązanie przygotowują sami. Bo samodzielność to jedna z najważniejszych zasad w Destination Imagination – uczestnicy nie mogą korzystać z tzw. pomocy z zewnątrz (rodziców, nauczycieli, kolegów spoza drużyny). Dorośli mogą pokazywać spectrum możliwości i inspiracji, uczyć nowych umiejętności, tłumaczyć „jak to działa?". Ale ostateczne pomysły i ich realizacja należą wyłącznie do drużyny. Uczestnicy starają się więc przygotować swoją prezentację najlepiej jak potrafią, ale na poziomie swoich możliwości, a nie możliwości i oczekiwań dorosłych" - mówi Kamila Januszko, z Fundacji Destination Imagination Polska, organizatora Olimpiady. Każda z drużyn weźmie też udział w tak zwanym Wyzwaniu Na Już, podczas którego, w niedoborze czasu, wiedzy i materiałów, będzie rozwiązywać nieznane wcześniej zadanie. Najlepsi z najlepszych otrzymają prawo wyjazdu do Stanów Zjednoczonych i reprezentowania Polski na Światowej Olimpiadzie Kreatywności w Kansas City (22-25 maja).

I choć podczas Olimpiady wszystkie drużyny są poddawane ocenie Ekspertów i rywalizują o wygraną, to nie o rywalizację przede wszystkim tu chodzi, a o dobrą zabawę i zdobywanie nowych umiejętności. Dlatego na uczestników Olimpiady czekają również atrakcje dodatkowe: dzięki zaangażowaniu 40 organizacji i instytucji, w ciągu dwóch dni uda się przeprowadzić ponad 450 godzin bezpłatnych zajęć. Ich zakres tematyczny będzie bardzo szeroki: od warsztatów pantomimicznych i tanecznych przygotowanych przez studentów wrocławskiej szkoły animatorów kultury SKiBA, przez warsztaty relaksacyjne z wolontariuszami EVS, zajęcia plastyczne, eksperymenty z Hydropolis, szkolenia z prowadzenia międzynarodowych projektów, aż po warsztaty z elektroniki, robotyki i budowania prototypów pojazdów, prowadzone przez koła naukowe Politechniki Wrocławskiej. Uczestnicy Olimpiady spotkają się również z łazikiem marsjańskim, bolidem wyścigowym z włókna węglowego, łodzią solarną, a nawet, dzięki okularom VR, udadzą się na spacer po Księżycu: „Jesteśmy zachwyceni faktem, że tyle fantastycznych organizacji chce pokazać dzieciakom i młodzieży, że nauka nie musi być ani nudna i trudna. A to, czego dzisiaj uczą się w szkole, jutro będą mogli wykorzystać do tworzenia naprawdę niezwykłych projektów, przekuwając swoje hobby w zawód" - tłumaczy Kamila Januszko.

Znaczenie idei rozwijania kreatywności u najmłodszych Polaków docenili w tym roku, obejmując Olimpiadę Patronatem Honorowym: Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Obywatelskich, Dolnośląski Kurator Oświaty, Polskie Stowarzyszenie Kreatywności oraz Prezydent Wrocławia.


Jak na prawdziwą Olimpiadę przystało, wydarzenie rozpocznie uroczysta Ceremonia Otwarcia (1 marca o godz. 18.00). Laureatów i Finalistów czternastej edycji Olimpiady poznamy 3 marca o godz. 19.00, podczas Ceremonii. Wstęp na prezentacje Wyzwań Drużynowych (2-3 marca), odbywających się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5, jest bezpłatny i otwarty dla publiczności.

———-
Program Destination Imagination działa w Polsce od ponad 14 lat, a zaangażowanych jest w niego prawie 200 szkół i placówek edukacyjnych oraz 500 pedagogów. Chodzi o nauczenie dzieci i młodzieży twórczego podejścia do problemów, pracy w grupie, komunikowania się, zarządzania zasobami, tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Drużyny przez kilka miesięcy spotykają się poza zajęciami szkolnymi i pracują metodą projektu nad rozwiązaniem jednego z siedmiu Wyzwań. Wyniki swojej pracy prezentują podczas Ogólnopolskiej Olimpiady. Partnerem Strategicznym Programu jest Gmina Wrocław.

Reklama