Wojcieszów nadal chce do Jeleniej Góry i szykuje wniosek do wojewody

Andrzej Andrzejewski, BT | Utworzono: 2019-03-13 11:07 | Zmodyfikowano: 2019-03-13 11:10
A|A|A

fot. Gabriela Stefanowicz

Nie jest to pierwsza próba odłączenia Wojcieszowa od powiatu złotoryjskiego. Dwa lata temu zabrakło czternastu głosów, by referendum w tej sprawie można było uznać za ważne. Wojcieszowianie kilka miesięcy temu poprawili wynik głosowania, z nawiązką. Nam opowiadają czemu chcą być częścią powiatu jeleniogórskiego:

- Wszystko było lepsze: szpital, opieka, szkoły, autobusy, kolej, a tu nie mamy nic w Złotoryi
- Referendum było i mieszkańcy się wypowiedzieli w nim, że chcą do Jeleniej Góry.
- Złotoryja nie za bardzo. Bo bankrutem jest, no bankrutem...

Starostwo złotoryjskie rzeczywiście ma poważne problemy finansowe. Odłączenie Wojcieszowa mogłoby być początkiem końca tego powiatu. Dlatego tam również w ramach konsultacji społecznych - przeprowadzono ankietę wśród mieszkańców. W całym powiecie większość respondentów opowiedziała się przeciwko zmianom. 

Ryszard Raszkiewicz, członek zarządu powiatu złotoryjskiego podkreśla, że od wielu lat stara się konsekwentnie realizować zadanie, jakie tuż po reformie wyznaczył mu twórca dolnośląskiej mapy administracyjnej prof. Leon Kieres.

- Zadałem pytanie: po co powstały takie powiaty jak złotoryjski, lwówecki, powiaty słabe? A pan profesor odpowiedział "po to, żeby wyzwolić oddolną inicjatywę, żeby udowodniły, że w tych powiatach drzemie siła". Działamy, funkcjonujemy i staramy się o pozyskiwanie środków zewnętrznych.


Teraz duże znaczenie będzie miała opinia wojewody. Mamy ją poznać przed 1 sierpnia. Ostateczną decyzję i tak podejmie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Przeczytaj także:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama