Muzyczne Archiwum RWK: Funkadelic „Maggot Brain”

Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2019-03-29 14:15 | Zmodyfikowano: 2019-03-29 14:15
A|A|A

Funkadelic „Maggot Brain”


„(...) Powiedziałem mu, żeby grał tak, jakby jego matka właśnie umarła, aby wyobraził sobie ten dzień... To, co by wtedy poczuł. Chciałem, by zadał sobie pytanie o to jaki sens miałoby dla niego życie? Powiedziałem mu też, aby to wszystko co się w nim wtedy kotłowało - uwolnił w swojej grze (...)”.

George Clinton

 

Tak o narodzinach „Maggot Brain” na łamach swej autobiografii opowiada George Clinton, lider Funkadelic. Ta 10-minutowa gitarowa improwizacja dała tytuł płycie, sprawiła też że jej autor – Eddie Hazel – na stałe zapisał się w historii muzyki.

I to prawdopodobnie jedyny tego typu przypadek, kiedy obecność artysty w różnego rodzaju rankingach (najlepszy/najbardziej wpływowy gitarzysta w historii – odpowiednio „Rolling Stone” / „Uncut”) nie jest uzależniona od artystycznej jakości poszczególnych albumów czy chociażby krótkotrwałego, ale jednak wykwitu zapadających w pamięć utworów, rozwiązań brzmieniowo-aranżacyjnych, wyprzedzających swój czas i rzutujących na kolejne pokolenia.
Z drugiej strony ciężko nie zgodzić się z opinią redakcji „Spin”, nazywającej „Maggot Brain” utworem, „(...) w którym można usłyszeć całe spektrum ludzkich emocji (...)”.


 Muzyczne Archiwum Radia Wrocław Kultura, w każdy piątek od 20.00 do 21.00 


Sprawdzimy zatem kto takie w nim odnalazł, jak powstawała ta płyta i co jeszcze warte jest na niej uwagi.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama