Wrocławski Dom Literatury i Muzeum Pana Tadeusza zapraszają, Magdalena Matysek z „Miastem w działaniu" [WIDEO]

Bartosz Synowiec | Utworzono: 2019-04-12 05:50 | Zmodyfikowano: 2019-04-12 06:46
A|A|A

Agata Matkowska w studiu RWK

Kwiecień to czas świętowania literatury na całym świecie – 23.04. obchodzimy Światowy Dzień Książki. W tym książkowym miesiącu Wrocławski Dom Literatury zaprasza m.in. na wiosenną edycję Bookowiska, spotkanie z reporterami Ewą Winnicką i Dionisiosem Sturisem czy rozmowę z Michałem Rusinkiem. Oprócz tego dużo improwizowanej komedii, kina a już w najbliższy weekend wernisaż bardzo literackiej wystawy „Północ. Przypowieści" autorstwa Alicji Rosé, poetki, ilustratorki i tłumaczki orz laureatki Warszawskiej Nagrody Literackiej za ilustracje do książki „Ten i tamten las" Magdaleny Tulli. Po godzinie 16 o szczegółach tych wydarzeń oraz programie Festiwalu Poezji „Silesius" opowiedziała Agata Matkowska z WDL.

Po godz. 17:00 z wrocławską Magdalena Matysek-Imielińską – kulturoznawczynią i socjolożką, (z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego) porozmawialiśmy o koncepcji, miasta, o granicach tworzenia wspólnoty miejskiej i dbaniu o dobro wspólne w społeczeństwie kapitalistycznym opartym na konkurencji – jak to było 100 lat temu i jak jest dziś. O tym m.in. opowiada jej książka „Miasto w działaniu. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – dobro wspólne w epoce nowoczesnej", wydanej przez Fundację Bęc Zmiana.

Widzieliście już „Kuriera" Pasikowskiego? To może pora by się dowiedzieć czegoś więcej o bohaterze tego filmu. W Muzeum Pana Tadeusza wystawą stałą jest „Misja: Polska", na której prezentowane są losy i działalność Władysława Bartoszewskiego oraz właśnie Jana Nowaka - Jeziorańskiego, którzy przekazali swoje archiwa wrocławskiemu Ossolineum. Tu można zobaczyć liczne dokumenty dotyczące jego wypraw kurierskich, dywersyjnej Akcji N, fotografie z powstania warszawskiego i materiały z okresu 23 lat kierowania przez Nowaka-Jeziorańskiego Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa. O tej wystawie oraz o innych „Tadeuszowych" ekspozycjach i najbliższych wydarzeniach (np. „Filmy Różewiczów", „Tadeusz Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja", „Wawelskie olśnienia", „Środy nad książką") opowiedział na naszej antenie Marcin Hamkało, wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama