Apel wrocławskich licealistów. "Nie jesteśmy niczyimi zakładnikami"

jk | Utworzono: 2019-04-23 10:59
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek

"Zostaliśmy mimowolnie wciągnięci w konflikt pomiędzy nauczycielami a rządem. Nie opowiadamy się za żadną ze stron, a mimo to ponosimy dotkliwe konsekwencje sporu. Czujemy się zaniepokojeni, widząc, że rząd nie podejmuje wystarczających kroków, a nasza przerwa w nauce niebezpiecznie się przedłuża. Państwo, jako niemalże monopolistyczny pracodawca nauczycieli, jest odpowiedzialne za to, żeby oświata funkcjonowała prawidłowo. Nie może dopuszczać do stanu, w którym tak ważny dla przyszłości kraju system edukacji jest niedofinansowany" - piszą uczniowie.  W liście domagają się wznowienia lekcji, terminowej klasyfikacji końcowej oraz rzeczowych negocjacji. Apelują tez o właściwy poziom debaty publicznej. "Chcielibyśmy usłyszeć konstruktywne propozycje (...). Nie jesteśmy zakładnikami ani nauczycieli, ani rządu, lecz sytuacji, do której doprowadził brak porozumienia".

List można podpisać TUTAJ.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Ilona
2019-04-24 16:18:23
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 2
Jestem matką tegorocznego maturzysty, matką uczennicy l klasy liceum oraz dziecka przedszkolnego. Ten powyższy list,który przeczytałam ewidentnie nie jest pisany przez uczniów apolitycznych. W tym liście chodzi tylko o politykę. A co z Konwencją Praw Dziecka?? Każde dziecko ma prawo do nauki. Dorosły powinien czynić dobro dla dzieci i trwać w nim. Nauczyciele chyba pomylili się z powołaniem. W takiej sytuacji za to co zgotowali naszym dzieciom nie Rząd nie powinien im się zgodzić na żadne żądania z ich strony a jeszcze nałożyć na nich karę. Niech będą docenieni Ci nauczyciele którzy nie przystąpili do strajku.
~Beni
2019-04-23 22:03:32
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 3
Polityczna hucpa p. Broniarza skandal tak stresować młodzież przed maturą
~rodzic
2019-04-23 21:25:27
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 13
To jest strajk o podłożu politycznym, przygotowany i rozpoczęty głównie przez postkomunistyczny ZNP i jego przewodniczącego. Żądania płacowe są kierowane do polskiego rządu ale zakładnikami tego strajku są polscy uczniowie. Trzeba uchylić postanowienia postkomunistycznej Karty Nauczyciela i zawrzeć nowy układ zbiorowy na nowych, wzorowanych na europejskich zasadach.
~Oki
2019-04-23 19:20:21
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -3
Pomidor te 15% dla nauczyciela stażysty to około 200 złotych miesięcznie w dodatku od wrześnie czyli kiedyś
~Pomidor
2019-04-23 18:50:01
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 7
Wcale nie staja, po zadnej stronie??? Co ma rzad do hucpy zbrodniarza z znp? Rzad daje 15% a gosc chce nadal krecic afere, widze ze uczniowie sa raczej niedouczeni, bo nie wiedza do kogo adresowac list, mysle ze raczej do znp a nie do ministerstwa. Nie wspomne o drugim dnie jakim jest podtekst polityczny tej zadymy ale mlodziez nie ogarnia szerszej analizy sytuacji
~oki
2019-04-23 18:45:56
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -9
Fajnie napisane. Mam nadzieję, że wszystko się ułoży. Mam nadzieję, że jutro będzie klasyfikacja. Mam nadzieję, że rząd przestanie kłamać. Strajkujący nauczyciel z LO
~Nalezy sie
2019-04-23 16:22:24
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: -9
Tylko czy prezydent Polski im odpowie?
~gosia
2019-04-23 14:49:07
z adresu IP: (195.136.xxx.xxx)
Ocena: 6
brawo ,młodzi ludzie, popieram mocno, to Wy jesteście przeszłością narodu, nikt nie może zniszczyć Waszej przyszłości!!!!!!!!!!
~fizyczny
2019-04-23 13:10:02
z adresu IP: (5.174.xxx.xxx)
Ocena: 12
Przecież nauczyciele (a raczej w większości tylko przekazywacze wiedzy) otrzymują zapłatę adekwatną do przepracowanych godzin. Skoro pracownik fizyczny średnio nie ma 3000 na rękę, przy 40- 48 godzinnym tygodniu pracy, to skoro pseudo nauczyciel pracuje 25 w tygodniu to o czym my mówimy. A z resztą co to za nauczyciele skoro coraz więcej uczni musi brać dodatkowe korepetycje....u tych samych nauczycieli u których mają słabe oceny
~Maruder
2019-04-23 11:23:55
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 22
POdziękujcie ZNP z Broniarzem. To oni rozpoczęli strajk. To od nich zależy kiedy zakończy się kabaret dla kamuflarzu nazwany domowym strajkiem rotacyjnym. Szanowni uczniowie wasz los jest w rączkach i główkach belfrów.