Rozmowa Dnia: Nauczyciel Przemysław Pacykowski: "Żal, rezygnacja, ale i ulga"

Dariusz Wieczorkowski, lm | Utworzono: 2019-04-26 08:53 | Zmodyfikowano: 2019-04-26 08:54
A|A|A

(fot. Andrzej Owczarek)

Związek Nauczycielstwa Polskiego od jutra zawiesza trwający od 8 kwietnia strajk. - Dla większości strajkujących nauczycieli decyzja Sławomira Broniarza była zaskoczeniem - przyznał w Rozmowie Dnia Radia Wrocław Przemysław Pacykowski, nauczyciel z Zespołu Szkół numer 1 we Wrocławiu.

Przemysław Pacykowski, nie należący do żadnego związku zawodowego, mówi, że żal, rezygnacja ale i ulga - wszystkie te uczucia - targają dziś nauczycielami.

Nauczyciele w poniedziałek wracają do pracy. Nie rezygnują z żądania podwyżek, ale też przede wszystkim systemowych zmian w oświacie.

POSŁUCHAJ:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Absolwentka
2019-04-27 21:37:12
z adresu IP: (83.20.xxx.xxx)
Ocena: -10
Cześć Daro, hej Panie Dyrektorze, Jak dobrze słyszeć kiedy historia zatacza koło, żal tylko patrzeć na ponizanie nauczycieli i sprowadzanie ich roli do roli nierobow i wyzyskiwaczy, to powoduje, że sama czuję się zazenowana stanowiskiem rządu, wstyd mi za niego i źle czuję się z faktem, że nauczyciele mogą mieć poczucie, że opinia publiczna również ma ich za nygusow. Uważam, że cały system edukacji w naszym kraju kuleje w stopniu zaawansowanym, nie jest to oczywiście wina nauczycieli, ale myślę, że jest to transakcja wiązana i często działa to na zasadzie "wy udajecie, że nam płacicie, więc my udajemy, że pracujemy", przez co rykoszetem uderza to w uczniów. W środowisku nauczycielskim tak, jak w każdym- są tacy, którzy są na swoim miejscu i tacy, którzy pomylili zawód, tych pierwszych wspieram, a na Slubickiej akurat dużo takich spotkałam, za co dzięki i piona! Pozdrawiam ???? Anita Szczygieł
~Wyrzyk
2019-04-27 13:15:19
z adresu IP: (80.49.xxx.xxx)
Ocena: -2
Lekcje z Panem były przyjemnością :) przekaz pierwsza liga
~Rym_cajs ze wschodu
2019-04-27 09:16:38
z adresu IP: (185.25.xxx.xxx)
Ocena: 0
Z mądrą głową stracić... można, Z głupią zyskać - szkoda. Ważne by nie cofać kroków Tylko
~rodzic
2019-04-26 20:54:48
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 16
Strajk został zawieszony jak Rząd pokazał, że pomimo strajku matury się odbędą. Taki strajk nauczycieli nie może się już nigdy więcej powtórzyć. Dzieci i rodzice przeżyli i nadal przeżywają traumę bo nie jest pewne co będzie od jutra i po wakacjach. Aby nigdy więcej jej nie doświadczyli należy zrezygnować z Karty Nauczyciela w jej obecnej postaci. Zarobki nauczycieli powinne być wyższe, podniesione proporcjonalnie do wzrostu pensum do wysokości takiej jakie jest w Niemczech. Należy ustawą zakazać strajki nauczycieli. Należy pensję nauczycieli powiązać ze średnią płacą w Polsce i sprawiedliwie ją umieścić w taryfikatorze płac w poszczególnych zawodach w Polsce. Nie można dopuścić do tego co jest obecnie, że nauczyciel zarabia za godzinę realnej pracy tyle co pracownicy innych zawodów wymagających wieloletnich studiów na najwyższym poziomie, wyspecjalizowanych umiejętności, pracujących w niebezpiecznych zawodach, na trzy zmiany, dyspozycyjni przez całą dobę. Strajk pokazał, że strajkujący nauczyciele minęli się z powołaniem, etycznie nie dorośli do zawodu nauczyciela i stracili poczucie elementarnego człowieczeństwa. Takich nauczycieli należy usunąć z zawodu nauczyciela bezzwłocznie. Nie wolno nadal powierzać opieki nad własnymi dziećmi osobom które je zdradziły dla judaszowych srebrników za namową skorumpowanych, amoralnych partii politycznych. Nie chcę takich nauczycieli i nie będę głosował na partie, które podżegały nauczycieli do strajku godzącego w dobro moich dzieci.
~Pedro
2019-04-26 20:28:54
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 2
Miło mądrego posłuchać.
~burr
2019-04-26 19:56:46
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 19
A może by tak porozmawiać z przedstawicielem tych nauczycieli, którzy nie strajkowali?
~konrad stopczyński
2019-04-26 18:50:18
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 0
JESTEM DUMNY Z BYCIA UCZNIEM ZS1!!!
~konrad stopczyński
2019-04-26 18:49:59
z adresu IP: (81.161.xxx.xxx)
Ocena: 3
takich słów nam brakowało NAJLEPSZY NAUCZYCIEL!!!!!!!!
~konrad stopczyński
2019-04-26 18:49:10
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 6
BRAWO ZA ODWAGE! SUPER NAUCZYCIEL!!!!
~raziel_1990
2019-04-26 17:58:45
z adresu IP: (94.231.xxx.xxx)
Ocena: 5
Wiedziałem, że miałem konkretnego wychowawcę! Pełen szacun P. Pacykowski od całej 3g!!
~Sławek
2019-04-26 17:54:44
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 1
Panie Profesorze, dziękuję za mądre, wyważone, szczere słowa. Cieszę się, że to właśnie Pan był rozmówcą. Pozdrawiam, Nauczyciel, były student
~Uczeń ZS1
2019-04-26 16:25:04
z adresu IP: (37.190.xxx.xxx)
Ocena: 0
Mistrz szaczunku w ofensywie