Gitarowa Majówka z Radiem Wrocław Kultura (PROGRAM)

Michał Kwiatkowski, Jerzy Węgrzyn, GCH | Utworzono: 2019-05-03 08:00 | Zmodyfikowano: 2019-05-03 08:00
A|A|A

okładka płyty

Z racji tego, że na wrocławskim rynku zostanie podjęta kolejna próba pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa, postanowiliśmy i my, mamy nadzieję wspólnie z Wami Drodzy Słuchacze, ustanowić nasz własny!

Trzy kolejne dni spędzimy więc w towarzystwie gitarzystów. Bardzo różnych. Obdarzonych wyobraźnią, wybitnymi umiejętnościami technicznymi, a w końcu zdolnością finezyjnej gry stanowiącej o wyjątkowości stworzonych przezeń kompozycji. Przyjrzymy się też muzykom nie silącym się na popisy, którzy w prostocie i przeszywającej życiowymi doświadczeniami pasji odnaleźli sposób artystycznego wyrazu. Będzie zatem miejsce dla Hendrixa, Elmore'a Jamesa czy Tadeusza Nalepy, muzyki instrumentalnej jak i tej towarzyszącej słowom ważnym.

ŚRODA: Dzień z mistrzami gitary [12.00 – 0.00]

Punktem wyjście stała się dla nas lista 100 gitarowych legend, którą kilka lat temu stworzyli redaktorzy magazynu UNCUT. Już zamykająca to zestawienie 'piątka' (Robert Johnson, Steve Howe, John Fahey, Luther Perkins, Zoot Horn Rollo) pokazuje, że żonglować będziemy dekadami (cofniemy się do lat 1930, a skończymy na czasach nam współczesnych), mieszać stylami (od country przez soul, blues, funk, w końcu rock'n'roll i jego pochodne). O ile jednak w doborze artystów podążaliśmy tropem angielskich krytyków, o tyle zestawienie utworów dla nich reprezentatywnych było już naszym subiektywnym i w wielu wypadkach nieoczywistym wyborem. James Hetfield popisze się więc nie w „Master of Puppets” a połączy country z bluesem, Robert Fripp zagra z warszawskiego Teatru Roma, a Joe Perry z Woodstock...

www.radiowroclawkultura.pl

Czwartek: Muzyczne Archiwum z gitarami w roli głównej [12.00 – 20.00]

Tutaj zaproponujemy nie tylko muzykę ale i opowieść o 8 klasycznych płytach, które wpłynęły na historię muzyki. Jak powstawały poszczególne utwory, co inspirowało ich twórców, w końcu kto sięgał po te studyjne wersje, wzbogacając nimi swój repertuar? Nasz plan wygląda następująco:

12.00
The Jimi Hendrix Experience „Electric Ladyland”

13 00
Cream „Wheels of Fire”

14 00
Jeff Beck „Truth”

15 00
Rory Gallagher „Tattoo”

16 00
Grateful Dead „American Beauty”

17 00
Breakout „Blues”

18 00
Fleetwood Mac „Then Play On”

19 00
George Harrison „Living in the Material World”

www.radiowroclawkultura.pl

Piątek: Dzień z polskimi mistrzami gitary [12.00 – 20.00]

Ponieważ na liście brytyjskiego magazynu zabrakło polskich artystów, przygotowaliśmy własne zestawienie. Nie przyznaliśmy jednak miejsca pierwszego ani żadnego innego, to raczej nasza autorska 8-godzinna impresja, w której stempel odcisną Andrzej Nowak, Jacek Krzaklewski, Wojciech Waglewski, Robert Brylewski, Aleksander Mrożek, Jan Borysewicz, Tadeusz Nalepa, Dariusz Kozakiewicz, Antymos Apostolis, Leszek Winder, Jarosław Śmietana, Janusz Popławski, Tomasz Jaśkiewicz, Jerzy Styczyński, Litza, Popcorn, Andrzej Urny, Ryszard Sygitowicz i Piotr Grudziński.

Słowem od narodzin polskiego bigbitu, przez blues, rock, jazz na hard/post rocku kończąc.

A o 20:00 RETRANSMISJA konkursowych koncertów tegorocznego Jazzu nad Odrą.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama