Wieczór z Kulturą - Elżbieta Berendt: Na tropie różnicy (WIDEO ROZMOWA)

Grzegorz Chojnowski, mat. Muzeum Narodowego we Wrocławiu | Utworzono: 2019-05-18 10:00 | Zmodyfikowano: 2019-05-18 12:20
A|A|A

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

 

Elżbieta Berendt funkcję kierownika Muzeum Etnograficznego Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu pełni od 1994 roku. Jest także Członkiną Rady Programowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego. W latach 2016–2018 uczestniczyła ponadto w pracach Rady Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.
Od wielu lat należy do Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Specjalizuje się w problematyce sztuki ludowej i tożsamości kulturowej, jest niestrudzoną popularyzatorką problematyki kultury ludowej i jej regionalnego zróżnicowania, w tym zwłaszcza przeobrażeń pojęcia „lokalności”.
Autorka licznych publikacji naukowych, popularnonaukowych oraz katalogów wystaw. Przygotowała samodzielnie 16 wystaw czasowych, współorganizowała 8, w tym 2 poza granicami kraju.
Elżbieta Berendt w latach 1995 i 2005 otrzymała Nagrodę Marszałka za dokonania z zakresu muzealnictwa W 2017 r. odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2013 r. wyróżniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Muzeum Etnograficzne zorganizowało pod Jej kierunkiem ponad 200 wystaw czasowych, w tym 6 nagrodzonych lub wyróżnionych w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku organizowanym przez MKiDN (m.in. główną nagrodę Sybilla w kategorii wystaw etnograficznych Muzeum otrzymało w latach 2000, 2001 i 2005). W 1997 r. Muzeum Etnograficzne zostało uhonorowane wyróżnieniem i medalem w VII edycji dorocznego ogólnopolskiego Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera, w 2011 r. otrzymało Nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla Kultury Ludowej, a w 2018 r. uhonorowano je Laurem Wrocławia.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama