Muzyczne Archiwum RWK: Delaney & Bonnie & Friends „Accept No Substitute”

Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2019-05-24 11:45 | Zmodyfikowano: 2019-05-24 11:45
A|A|A

Delaney & Bonnie & Friends „Accept No Substitute”


Spotkali się w 1967 r. Od razu na scenie. Pierwszy kontakt 28-letniego Delaneya i 5-lat od niego młodszej Bonnie Lynn O 'Farrell zakończył się kłótnią. Na tyle gorącą, że tydzień później byli już małżeństwem.
Delaney podobnie jak i jego świeżo poślubiona żona byli i owszem rozpoznawalnymi w środowisku muzykami, ale w grę wchodziło tylko i wyłącznie sceniczne doświadczenie w zespołach akompaniujących. Kiedy więc małżeństwo postanowiło wydać swoją autorską muzykę jako Delaney & Bonnie, ta nie spotkała się z entuzjastycznym odzewem nieznającej ich publiczności.

Co innego w wypadku współczesnych im muzyków. Clapton zaprosił ich na wspólną trasę, a żarliwość którą odnalazł na „Accept No Substitute” sprawi, że straci zainteresowanie Blind Faith.

„(...) Ich podejście do muzyki było zaraźliwe. Potrafili wyciągnąć gitary w autobusie i cały dzień podczas podróży grać, podczas gdy my [Blind Faith] byliśmy bardziej zdystansowani i trzymaliśmy się z boku (...)”. Eric Clapton, Autobiografia, przeł. J. Rybski, Wrocław 2009.

Dzięki nowej znajomości Clapton za moment zadebiutuje jako solista, a z muzycznymi przyjaciółmi Bonnie i Delaneya stworzy „Layla and Other Assorted Love Songs”. Zresztą nie tylko on skorzysta na tej współpracy, bo i Dave Mason czy George Harrison w odstępie kilku miesięcy zaproszą do studia znanych z „Accept No Substitute” muzyków.


Muzyczne Archiwum Radia Wrocław Kultura, w każdy piątek od 20.00 do 21.00


Delaney & Bonnie nigdy nie osiągnęli gwiazdorskiego statusu, ale swoimi pomysłami zarazili ważnych artystów po obu stronach Atlantyku. Kluczowy okazał się ich drugi album i to historii powstania oraz muzyki z „Accept No Substitute” posłuchamy.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama