Mali Wspaniali – ważne dziedzictwo The World Games

PP/materiały prasowe | Utworzono: 2019-05-30 09:05 | Zmodyfikowano: 2019-05-30 09:05
A|A|A

fot. materiały prasowe

Projekt patronatem objęła Anna Lewandowska, medalistka mistrzostw świata i Europy w karate, żona Roberta – gwiazdy piłkarskiej reprezentacji Polski i Bayernu Monachium, z którym właśnie sięgnął po piąte z rzędu mistrzostwo Niemiec. Dzieci miały poznawać dyscypliny z programu igrzysk, a jednocześnie wynosić na wyższy poziom swoją sprawność fizyczną, ogólną kondycję i radość z życia. W myśl zasady – w zdrowym ciele zdrowy duch.

Program już czwarty rok jest prowadzony w szkołach i przedszkolach, a polega na udziale w zajęciach ogólnorozwojowych z elementami sztuk walki. Za tym wszystkim stoi wrocławska Fundacja Mali Wspaniali.

- Na dziś programem jest objętych ponad 16 tysięcy dzieci ze 105 przedszkoli i 15 szkół z Wrocławia oraz okolicy. W tym roku dołączyły do nas również dzieci z pięciu innych województw: mazowieckiego, małopolskiego, kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego i łódzkiego - wylicza Magdalena Mendakiewicz, prezes fundacji.

Program ma na celu wspomaganie ogólnego rozwoju oraz sprawności umysłowej i ruchowej dziecka, a także działania profilaktyczne w zakresie wad postawy. Zajęcia odbywają się na podstawie autorskiego programu, przygotowanego z wiedzą zdobytą podczas studiów oraz wielu szkoleń metodycznych, a także dzięki doświadczeniom kadry pedagogicznej w wieloletniej pracy z dziećmi.

- Nasza fundacja na terenie samego Wrocławia współpracuje z ponad 30 instruktorami sportowymi. Są to nierzadko utytułowani sportowcy z międzynarodowymi sukcesami w CV. Jak choćby brązowy medalista The World Games 2017 w karate WKF – Michał Bąbos, medaliści mistrzostw świata Piotr Dzierżanowski i Martyna Florecka, trzeci zawodnik mistrzostw Europy Sebastian Kubatek czy medalistka mistrzostw Polski – Magdalena Gwozdecka - dodaje Magdalena Mendakiewicz.

Dzięki uczestnictwu w programie dzieci rozwijają w sobie zainteresowanie sportem jako atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego, a dzięki ćwiczeniom ogólnorozwojowym - odbywającym się głównie w formie zabawy - poprawiają nie tylko cechy motoryczne, ale też procesy poznawcze i sferę emocjonalno-społeczną. Kształcą umiejętności współpracy w zespole i śmiałego wypowiadania się na tle grupy, wreszcie poznają swoje mocne strony. Nie bez znaczenia jest również walka z zaburzeniami dynamiki procesów nerwowych, zwłaszcza nadpobudliwości ruchowej, jak również profilaktyka wad postawy ciała poprzez kształtowanie właściwych nawyków.

Co ważne, opracowana została metoda sprawdzania efektywności programu i jego wpływu na dzieci. W formie testu sprawności. Dzieci badane są przed dołączeniem do programu i po jego zakończeniu pod kątem czterech cech: sprawności, szybkości, zwinności oraz siły. Wyniki badań rokrocznie potwierdzają poprawę ogólnej kondycji fizycznej uczestników. Niebawem będzie się można o tym przekonać. 15 czerwca w hali Orbita odbędzie się XIX Ogólnopolski Puchar Dzieci w Tradycyjnym Karate-Do. To cykliczne i w tej branży najważniejsze zawody w kraju dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Tym razem weźmie w nich udział blisko 1500 uczestników z około 60 klubów. Ceremonia otwarcia o godz. 9.30, walki od godz. 10.00 do 18.00. Będzie m.in. walka bez podziału na płeć i selekcja kadry narodowej, która jesienią wybierze się do Moskwy na VI Puchar Europy Dzieci w Tradycyjnym Karate-do.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama