Wyścig Szlakiem Walk Majora "Hubala": Maciej Paterski zwycięzcą

BT, PAP | Utworzono: 2019-06-02 20:36

150-kilometrowy ostatni etap, był najtrudniejszym z rozegranych w wyścigu. Na trasie znajdowało się m. in. pięć górskich premii i cztery podjazdy pod Górę Widomą.

Po pierwszej lotnej premii na trasie wytworzyła się trzyosobowa ucieczka, w której znaleźli się Mateusz Grabis (Voster ATS Team), Artur Detko (Hurom BDC Development) i Brytyjczyk Stephen Bradbury (SwiftCarbon Pro Cycling) . Kolarze zostali wchłonięci przez peleton ok. 40 km przed metą. Podczas etapu w samym peletonie doszło też do dużej kraksy, a z rywalizacji wycofało się 21 zawodników.

Po sprinterskim finiszu na mecie Paterski był najszybszy z peletonu, przed Stanisławem Aniołkowskim (CCC Development Team) i Włochem Leonardo Bonifazio (Sangemini Trevigiani MG.K).

Paterski został zwycięzcą całego wyścigu. Na ostatniej rundzie niedzielnego etapu defekt roweru miał dotychczasowy lider, od początku przewodzący rywalizacji kolega Paterskiego z zespołu – Grzegorz Stępniak, który w klasyfikacji generalnej zajął ostatecznie drugie miejsce. Trzecie przypadło Aniołkowskiemu.
W tegorocznym wyścigu brało udział 95 zawodników z 15 grup zawodowych.

Piątkowy, pierwszy etap rywalizacji z miejscowości Poświętne do Opoczna (180 km) wygrał Stępniak. W sobotę rozegrano dwa etapy. W jeździe indywidualnej na czas w Busku-Zdroju (ok. 6 km) najszybszy był Szymon Tracz (CCC Development Team). Z kolei 120-kilometrowy odcinek z Morawicy do Kazimierzy Wielkiej wygrał Paterski.

Międzynarodowy wyścig kolarski Szlakiem Walk Majora "Hubala" upamiętnia majora Henryka Dobrzańskiego, w okresie międzywojennym znakomitego jeźdźca, reprezentanta Polski, który podczas kampanii wrześniowej 1939 roku nie poddał się niemieckim okupantom, podjął decyzję o pozostaniu ze swoim oddziałem w Polsce i kontynuowaniu jawnej walki z najeźdźcą. Przyjął wówczas pseudonim "Hubal", a powołaną przez siebie jednostkę nazwał Oddziałem Wydzielonym Wojska Polskiego. Walczył z hitlerowcami na Kielecczyźnie do 30 kwietnia 1940 roku, kiedy to poległ w okolicach wsi Anielin.

Wyniki trzeciego etapu:

1. Maciej Paterski (Wibatech Merx Wrocław) 3:35.49
2. Stanisław Aniołkowski (CCC Development Team)
3. Leonardo Bonifazio (Sangemini Trevigiani MG.K) obaj ten sam czas

Końcowa klasyfikacja generalna:

1. Maciej Paterski (Wibatech Merx Wrocław) 10:24.09
2. Grzegorz Stępniak (Wibatech Merx Wrocław) strata 2 s
3. Stanisław Aniołkowski (CCC Development Team) 8

Końcowa klasyfikacja drużynowa:

1. CCC Development Team 31:13.07
2. Hurom BDC Development 10
3. SwiftCarbon Pro Cycling 21

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.