Rafał Sarnecki Quartet – "Songs From a New Place"

Andrzej Patlewicz | Utworzono: 2008-12-02 23:31 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Polska gitara jazzowa ma już swoje tradycje. Może też pochwalić się sporą grupą muzyków, którzy pokochali ten instrument do tego stopnia, że traktują go jak kolejnego członka rodziny.

Przed wielu, wielu laty doskonale spopularyzował gitarę jazzową nieodżałowany Marek Bliziński, który pozostawił po sobie wielu naśladowców. Jednak Rafał Sarnecki do nich nie należy, mimo że na Festiwalu Gitarzystów Jazzowych "Guitar City" im. Marka Blizińskiego zdobył pierwsze miejsce - jako 19–latek.

Jego debiutancka płyta "Songs From a New Place" (2008) zawiera dziewięć kompozycji, które powstały w czasie trzyletniego pobytu w Nowym Jorku. Życie w tym mieście było szansą na usłyszenie ogromnej ilości muzyki, która często nie dociera do Europy z różnych powodów. Artystyczny oddech miasta przyciąga oryginalnych twórców ze wszystkich stron świata, którzy jeszcze nie stali się popularni poza wąskim kręgiem znawców. Nowy Jork - jak żadne inne miejsce - daje ogromne możliwości rozwoju, o czym mógł się przekonać Rafał Sarnecki. Mógł poszerzyć spojrzenie zarówno na improwizację, jak i na kompozycję.

Płyta "Songs From a New Place" dokumentuje pomysły i koncepcje, które powstały w wyniku zderzenia dotychczasowej wiedzy artysty z tym, co usłyszał i przeżył w Nowym Jorku. Wszystkie utwory autorstwa Sarneckiego - począwszy od "Living Like Weasels", przez "Song From a New Place", "Auguries of Innocence", "If I Speak With The Tongues of Men And of Angels", "Jazz Physics", "Rockalypso", "Instructions From The Mathplanet", aż po "Squirrel (Forest Fire)" - powstały w całości lub zostały ukończone w czasie studiów na wydziale Jazz & Contemporary Music uniwersytetu New School.

W nagraniu albumu wzięli udział młodzi muzycy, ale już pierwszej wody: pianista Paweł Kaczmarczyk, kontrabasista Wojciech Pulcyn i perkusista Łukasz Żyta. W jednym utworze pojawił się też flecista Thomas Abbott. Płytę zmiksował w Nowym Jorku Dave Darlington, laureat nagrody Grammy za "Alegrię" Wayne’a Shortera. Smaczkiem albumu jest przecudnej urody temat Bronisława Kapera "On Green Dolphin Street" ("Na ulicy zielonego delfina"), który dodaje pozostałym utworom pewnego uroku.


Rafał Sarnecki Quartet – "Songs From a New Place"
Wydawnictwo: Arms Records

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama