XIX Święto Papieru – niewy(czerpane) dziedzictwo dla każdego

Radio Wrocław | Utworzono: 2019-07-18 12:50 | Zmodyfikowano: 2019-07-18 12:50
A|A|A

fot. archiwum radiowroclaw.pl

To największy w Polsce festiwal rodzinny poświęcony upowszechnianiu wiedzy o papierze, jego historii, znaczeniu dla rozwoju cywilizacji oraz roli we współczesnym świecie. Wydarzenie ma również na celu promowanie najcenniejszego w Europie zabytku związanego z papiernictwem – młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju.

Tegoroczna edycja poświęcona jest m.in. popularyzacji wybranych tematów związanych z kulturą francuską, w związku z przypadającą w 2019 r. 180. rocznicą wynalezienia fotografii przez Louisa Jacquesa Daguerre`a. Aby uczcić to wydarzenie dusznickie Muzeum przygotowało m.in. warsztaty camery obscury (pierwowzoru aparatu fotograficznego), cliché-verre (techniki graficznej, będącej połączeniem grafiki z fotografią) oraz zajęcia tworzenia papierowych ramek na zdjęcia. Na naszych gości czeka szereg atrakcji: czerpanie papieru, pokazy tworzenia drzeworytów, kaligrafii, origami, papierowego teatrzyku, zdobienia papieru metodą marmoryzowania i wiele innych.

Otwarta również zostanie wystawa „Washi no fushigi. Tajemnica papieru” zorganizowana we współpracy z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Ekspozycja prezentuje prace inspirowane pobytem trzech krakowskich artystek, Ewy Rosiek-Buszko, Małgorzaty Niespodziewanej, Marty Bożyk, w Mino, ważnym ośrodku papierniczym w Japonii. Dzieła artystek wykorzystują papier washi, niezwykle trwały, powstały z łyka morwy białej i kozo.

Zaprezentowana zostanie także wystawa Edwarda Barana, twórcy autorskiej techniki plastycznej tzw. papierów rozdartych (fr. papiers déchirés) „W przestrzeni papieru. Malarstwo”.

Festyn urozmaicą liczne konkursy, z których największym powodzeniem cieszy się tzw. trójbój papierowy. Jedną z jego konkurencji jest podnoszenie papierowej sztangi, której waga wynosi ok. 20 kg, inną – pchnięcie papierową kulą na odległość.

W sobotę o godz. 17.00 odbędzie się spektakl teatralny „Jaś i Małgosia” w wykonaniu najmniejszego na świecie teatru „Akademia Wyobraźni” z Lądka-Zdroju.

W niedzielę o godz. 16.00 zapraszamy natomiast na koncert „Duetu francuskiego – Duo Francais” (akordeon + gitara).

Duszniki będą kolejnym przystankiem na Dolnośląskim Rozkładzie Jazdy Radia Wrocław. Na relacje zapraszamy w sobotę 27.07 od godz. 10.00.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama