Plebiscyt na najlepszego trenera Dolnego Śląska: Ryszard Furdyna (Posłuchaj)

, Radio Wrocław/Gazeta Wrocławska | Utworzono: 2009-12-05 11:00 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

fot.K&M Ziółkowscy/foto.ziolo.eu

O boksie i trenerskim fachu, z nominowanym do tytułu najlepszego trenera na Dolnym Śląsku w 2009 roku, rozmawiał Bartosz Wiśniewski.

- Ja w boksie siedzę już 40 lat. To jest właśnie to, co lubię, moja pasja. Dzięki niej znajduję motywację do pracy - wyjaśnia kandydat na dolnośląskiego trenera roku 2009.

W minionym sezonie trener Furdyna cieszył się z sukcesu Mateusza Malujdy, który zdobył mistrzostwo Polski. Wrocławscy kibice pamiętają też zwycięstwo Mateusza w Grand Prix Polski we Wrocławiu, w którym bokser Gwardii w finałowej walce wygrał przez efektowny nokaut.

Znakomite rezultaty notowali także Marek Matyja i Piotr Urbański. Do grona zawodników prowadzonych przez trenera Furdynę należy też Wojciech Bartnik. - Wojtek trenował pod moim okiem i zdobył pas interkontynentalny federacji WBF, to duży sukces - komentuje opiekun gwardzistów.

Jaka jest recepta na to, by talenty zamieniać w wielkich mistrzów?
- Dużo pracy. Młodego zawodnika trzeba intensywnie szkolić. Wkładać mu do głowy taktykę i uczyć techniki. Z dorosłym bokserem jest inaczej. Takiego trzeba wychowywać. Musi wiedzieć, że sport to nie tylko treningi, ale cały styl życia - mówi trener, któremu niedawno proponowano objęcie kadry Polski.

- Ryszard Furdyna to ktoś znacznie więcej niż zwykły trener. Po śmierci mojego ojca właściwie mi go zastępował. Interesuje się tym, co się dzieje w życiu każdego z jego wychowanków, godził już nawet pokłócone małżeństwa - mówi były bokser Bartłomiej Czekański.

Po 40 latach pracy mogą pojawić się myśli o emeryturze.
- Na razie czuję się świetnie. Chciałbym aktywnie pracować do 80. roku życia. Potem do Gwardii będę przychodził już tylko jako widz - podsumowuje 62-letni kandydat na trenera 2009 roku.

Sukcesy 2009
Mistrzostwo Polski i zdobycie Pucharu Polski Mateusza Malujdy
Pas WBF International Wojciecha Bartnika
Srebro mistrzostw Unii Europejskiej Katarzyny Czuby
Srebro Pucharu Polski Piotra Urbańskiego

Tekst: Świętopełek Glegoła - "Gazeta Wrocławska"

Rozmowa: Bartosz Wiśniewski - Radio Wrocław

REKLAMA
Dźwięki

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama