Nowy wodociąg doprowadzi wodę z Legnicy do Miłkowic

Andrzej Andrzejewski, el | Utworzono: 2019-08-04 18:00 | Zmodyfikowano: 2019-08-04 18:22
A|A|A

Fot: archiwum radiowroclaw.pl

- Zbyt szeroka rura oznacza dla nas wysokie rachunki za wodę - wyjaśnia Marcin Pawlak, dyrektor Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Miłkowicach. - Ilość wody, jaka znajduje się w tej magistrali, a ilość wody, jaką zużywa dobowo cała gmina Miłkowice powoduje to, że Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji musi kilka razy w miesiącu robić płukanie tej magistrali i spuszczać tę wodę do rowów melioracyjnych, tylko po to, żeby utrzymać wodę w odpowiednim stanie, żeby ona nadawała się dla ludzi do spożycia - wyjaśnia.

Takie praktyki stosowane są od 1975 roku, gdy Legnica została miastem wojewódzkim. Samorządowcy z Lubina - zbulwersowani, że ich miasto przegrało walkę o uzyskanie takiego statusu - cofnęli zgodę na poprowadzenie magistrali przez ich teren. Do dziś większość miast i wsi Zagłębia Miedziowego korzysta z wód gruntowych. - Na szczęście ten etap przechodzi do historii - zapewnia wójt Miłkowic, Dawid Stachura i dodaje - będzie nowy, czterokrotnie węższy wodociąg. - To jest drugie podejście do projektu. Za pierwszym razem ponieśliśmy sromotną klęskę. Nie chcieli nas przepuścić właściciele gruntów. Szczególnie po odszkodowaniach związanych z budową drogi S-3 cyfry zaszumiały w głowie - mieszkańcy żądali potężnych kwot za służebność gruntu. Znaleźliśmy nową, alternatywną trasę i wydaje się, że udało nam się zdobyć uzgodnienia - podkreśla.

Budowa wodociągu ma oznaczać nowe, znacznie niższe stawki za wodę dla mieszkańców gminy Miłkowice.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama