Miłość, niezależność, historia, czyli Katarzyna Augustyniak-Rak, Maurycy Nowakowski i Andrzej Krajewski w RWK [WIDEO]

Jacek Antczak | Utworzono: 2019-08-10 16:40 | Zmodyfikowano: 2019-08-10 16:42
A|A|A

Maurycy Nowakowski w studiu RWK

Jest twórczynią imponującego zbioru pierwszych stron kilkunastu powieści. Nie napisała następujących książek: „Nad jeziorem Sławskim usiadłam i płakałam", „Wnętrzności miłości", „Samotność osierdzi". Napisała natomiast ponad 200 opowiadań dla kobiet, lecz żadne z nich nie ukazało się pod jej nazwiskiem. Nie należała do żadnych organizacji, w tym faszystowskich i komunistycznych bojówek. Obecnie mieszka się w Legnicy, gdzie się urodziła, choć przez 14 lat była wrocławianką, gdzie ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Katarzyna Augustyniak-Rak, która zawitała do nas tuż po godzinie 16, właśnie zadebiutowała powieścią „O miłości bez litości" (wydawnictwo Książnica). Bohaterką tej książki jest samotna, dobiegająca czterdziestki lekarka Honorata, obdarzoną przez los dystansem do siebie i lekkim upodobaniem do alkoholu. Jest zadłużona w pewnym himalaiście, ale w jej monotonne życie wkracza lokalny dziennikarz i wciąga ją do swojego śledztwa... A wszystko to dzieje się oczywiście we Wrocławiu.

Po godzinie 17 naszym gościem był Maurycy Nowakowski, pisarz, biograf i dziennikarz. Nowakowski jest autorem biografii Petera Gabriela, Phila Collinsa. Steve'a Hacketta i zespołu Genesis. W 2016 roku ukazała się też biografia zespołu Riverside. Wydał również powieść sensacyjną „Okrągły przekręt" poświęconej korupcji w polskiej piłce nożnej, a za swój kryminalny debiut – „Plagiat" w 2016 roku otrzymał Kryminalną Piłę (nagrodę dla najlepszej polskiej miejskiej powieści kryminalnej). Właśnie ukazała się „Niezależność" (Novae Res), druga po „Przypadku", powieść o śledztwach dziennikarskich Marcina Farona, tym razem rozgrywająca się w dziwnie nam znajomym środowisku artystyczno-polityczno-medialnym.

A po godzinie 18:00 odwiedził nas Andrzej Krajewski, wrocławski dziennikarz i historyk, obecnie publikujący na łamach „Dziennika Gazety Prawnej" oraz miesięczników „Forbes" i „Focus Historia", laureat Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarzy. Spod jego pióra wyszły m.in. książki: „Między współpracą a oporem. Twórcy kultury wobec systemu politycznego PRL w latach 1975-1980", „Największe wpadki tajnych służb", „Jak wykuwały się fortuny" oraz opowieść o Niej, czyli tej, która rządzi światem, przemysłem, polityką i handlem – „Krew cywilizacji. Biografia ropy naftowej". Andrzej Krajewski szykuje na jesień kolejna książkę.

 

Na program zapraszają: Jacek Antczak i Bartosz Synowiec. Do posłuchania (i oglądania) m.in. na www.radiowroclawkultura.pl

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama