Czy i jak przystosować Karkonosze dla osób niepełnosprawnych?

Gabriela Stefanowicz, BT | Utworzono: 2019-09-12 09:30 | Zmodyfikowano: 2019-09-12 09:34
A|A|A

fot. Wikipedia / I, Derbeth

Choć w Karkonoszach zrobiono już wiele od specjalnego wagonika wyciągu na Kopę przez przystosowanie tras na wodospad Szklarski czy na Śnieżkę - to jeszcze wiele jest do zrobienia. Dlatego od czterech lat Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych organizuje konferencję "Góry otwarte dla wszystkich". Po raz pierwszy goście konferencji zostali zabrani w góry by na własne oczy zobaczyli z jakimi trudnościami muszą mierzyć się osoby niepełnosprawne.

ZOBACZ TEŻ: NIEBEZPIECZNE CHYBOTKI [WIDEO]

- Nie chcemy rewolucji tylko pomocy - przekonuje Remigiusz Stefaniak z Karkonoskiego Sejmiku.

Zmiany muszą zajść nie tylko na szczeblu lokalnym ale przede wszystkim państwowym. i dlatego w spotkaniu wziął udział przedstawiciel ministerstwa Inwestycji i Rozwoju - Przemysław Herman.

Prezes oddziału PTTK Sudety Zachodnie Krzysztof Tęcza podkreśla, że osób z różnym stopniem  niepełnosprawności na karkonoskich i izerskich szlakach jest coraz więcej. Jednak dużą uwagę należy zwrócić na jeszcze jedna grupę społeczną.

Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych od lat wdraża rożne projekty dotyczące przystosowania gór dla niepełnosprawnych. To właśnie z ich inicjatywy powstałą pierwsza w Polsce górska trasa dla niepełnosprawnych, a teraz realizują szkolenia dla przewodników, którzy chcą prowadzić po szlakach osoby z niepełnosprawnościami.

 

REKLAMA
Reklama