Najlepsi kardiolodzy z całego globu przyjechali do Jawora

Karolina Bieniek, GN | Utworzono: 2019-09-21 12:09 | Zmodyfikowano: 2019-09-21 12:13
A|A|A

fot. Karolina Kurczab

Kardiolodzy z całego świata w Jaworze! W Teatrze Miejskim trwa konferencja naukowa "Z Jawora do Getyngi, z Dolnego Śląska do nieśmiertelności" - pamięci dr Wilhelma Ebsteina - jaworzanina, który odkrył wrodzoną wadę serca. Dziś nazywamy ją anomalią Ebsteina.

- To dobra okazja, by przybliżyć również mieszkańcom Jawora historię tej wybitnej postaci - mówi Arkadiusz Muła z Muzeum Regionalnego w Jaworze:

- Przypominamy tę postać właśnie dzisiaj, w tym dniu szczególnym, kiedy odbywa się międzynarodowa konferencja naukowa w Teatrze Miejskim podczas, której zaprezentowane będą wykłady znamienitych lekarzy z całego świata – tłumaczy Arkadiusz Muła.Podczas dzisiejszych obchodów, w jaworskim muzeum odbędzie się także uroczystość odsłonięcia popiersia dr Wilhelma Ebsteina. Autorem rzeźby jest wrocławski artysta Tomasz Rodziński, który przyznał, że stworzenie popiersia było dla niego wyzwaniem. Choćby dlatego, że nie zachowało się zbyt wiele fotografii Ebsteina:

– Rzeźba jest odlewem w brązie. Z tej przyczyny, że jest ograniczona ilość materiałów ikonograficznych, już stwarza tą taką trudność podstawową, dużo było niedomówień, więc trzeba było fantazjować po prostu. Natomiast cała reszta to była przyjemność – mówi Tomasz Rodziński.

Zwieńczeniem dzisiejszych obchodów będzie wieczorny koncert Polskiej Opery Królewskiej w Kościele Pokoju.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama