Foliba, AfroTuba i zaproszeni goście na jubileuszowym koncercie w Firleju

Radio Wrocław/PP | Utworzono: 2019-10-17 15:35 | Zmodyfikowano: 2019-10-17 15:35

Podczas jubileuszowego wieczoru usłyszymy dwa zaprzyjaźnione składy, których fundamentem są tradycyjne rytmy i pieśni griotów z Afryki Zachodniej. Wieloletnia znajomość muzyków, ich wzajemne inspiracje, wspólne podróżowanie na czarny ląd i po Europie doczekały się celebrowania twórczej pasji na jednej scenie w legendarnym klubie Firlej. Podczas koncertu wystąpią również goście specjalni: wrocławska wokalistka Natalia Lubrano z zespołu „The Lions", oraz griot z Gambii Jalikebba Kuyateh, który dopełni całości mocnym męskim wokalem i magicznymi dźwiękami afrykańskiej harfy - kory.

Foliba

Zespół Foliba powstał w 2005 roku z inicjatywy Łukasza Dembińskiego. Wykonuje aranżacje muzyczne inspirowane tradycyjną muzyką pochodzącą z krajów Afryki Zachodniej. W jego skład wchodzi pięć osób, pasjonatów kultury Afryki Zachodniej oraz muzyki perkusyjnej. Członkowie zespołu podróżują do krajów
takich jak: Gwinea, Mali, Burkina Faso, Senegal, Gambia by uczyć się gry na tradycyjnych instrumentach oraz tańca, u źródeł od najlepszych muzyków i tancerzy. Jednocześnie prowadzą warsztaty bębniarskie i taneczne w Polsce i za granicą.

Zespół regularnie koncertuje, ma za sobą ponad 500 występów w Polsce i za granicą (Czechy, Niemcy, Austria, Teneryfa, Maroko, Mołdawia). Wystąpił na wielu scenach z muzykami i tancerzami rodem z Afryki, takimi jak: Sidiki Dembele (Wybrzeże Kości Słoniowej), Tahirou Djembe Ouedraogo (Burkina Faso), Thomas Guei (Wybrzeże Kości Słoniowej), Bouba Kuyateh (Gambia), Adama Dembele
(Wybrzeże Kości Słoniowej), Seckou Keita (Senegal), Landing Mane (Senegal), Bouba Diakite (Gwinea) , Andy Camara (Gwinea), Ablaye Badji (Senegal)

Członkowie zespołu:
Łukasz Dembiński - djembe
Darek Mikłasz - djembe
Sławek Janus - balafon
Jędrzej Kuziela - zestaw dundun

AfroTuba

Zespół AfroTuba powstał pod koniec 2014 roku z inicjatywy duetu Balafon Brothers we Wrocławiu. Jest owocem ich długoletniej znajomości oraz przeróżnych korelacji z wrocławskimi muzykami. Ich muzyka to fuzja różnych gatunków, a nazywają ją etno-fusion. Sekcja rytmiczna czerpie inspiracje z rytmów i pieśni griotów z Afryki Zachodniej, które zgromadzili podczas podróży po Czarnym Lądzie i Europie. Sekcja dęta zaś ze Słowiańszczyzny, Bałkanów, Ameryki Łacińskiej i muzyki nowoczesnej. Różnorodne punkty odniesienia oddaje energetyczna i zróżnicowana formuła muzyczna autorskich kompozycji. AfroTuba zabiera nas w muzyczną podróż po zakamarkach globu, szerzy ideę pokoju na nim, propaguje jedność i
serdeczność. Rytmiczne i melodyjne kompozycje zainspirowane kulturą perkusyjną Afryki, porywają publiczność do wspólnej zabawy. Sekcja dęta z finezją koloruje przestrzeń wokół długimi dźwiękami i harmonicznymi interwałami. Całość okraszona elektroniką w nowoczesnym opracowaniu wprowadzają w słuchacza nutkę zadumy. Energia i radość grania jaką muzycy wyzwalają na scenie to przeżycie, na które publiczność nigdy nie pozostaje obojętna.

Członkowie zespołu:
Zbigniew Pawłowski - zestaw bębnów basowych dundun
Tomasz "Kaczy" Murawski - balafon
Wojciech ''Ewer'' Krasuski – balafon/djembe
Łukasz Makos - sax tenor
Paweł Feduch - sax alt
Oleg Bakowski – trąbka
Adam Kurek - puzon
Leopold Komuszyna - realizacja dźwięku

Natalia Lubrano

Doświadczona wokalistka, w przeszłości eksperymentująca z wieloma gatunkami muzycznymi. Obdarzona charakterystycznym matowym głosem. Wykonująca repertuar wielojęzyczny we wszystkich stylistykach muzyki rozrywkowej.Związana z wrocławską sceną muzyczną, autorka tekstów i muzyki. Szerszej publiczności znana z V edycji programu The Voice of Poland 2014 w grupie Tomsona i Barona z zespołu Afromental, w którym dotarła do półfinału, a także z X edycji MBTM (wywalczyła 3 miejsce w finałowej klasyfikacji w szeregach zespołu THE LIONS).

W tym samym roku Natalia pojawiła się w V edycji programu THE VOICE OF POLAND, gdzie została dostrzeżona przez szerszą publiczność, śpiewając takie utwory jak: „Brzydcy", „Chandelier", „We are the people", „Love runs out", „Milord".

Obecnie artystka współtworzy jazzowy projekt muzyki filmowej Stopklatka, Osiecka Jazzowo a także udziela się w autorskim projekcie Natalia Lubrano Band. Jest również w trakcie produkowania kolejnego autorskiego albumu oraz prowadzi autorską szkołę śpiewu Wokalne Eksperymenty.

Jalikebba Kouyateh

Jalikebba urodził się oraz wychował w muzycznej rodzinie griotów w Gambii. Jest on bardzo żywiołowym muzykiem, tworzy w stylu afromanding. Swoją grą na korze oraz śpiewem inspiruje producentów do tworzenia nowych utworów. Kora to 21-strunowy instrument, zrobiony z tykwy oraz drewna. Jalikebba jest międzynarodowym artystą, od 11 lat gra koncerty na kontynencie europejskim. Można go usłyszeć na albumach pt: JANFALA, NAFULLO, GAMBIA MUSOLU. Jego pieśni zawierają mocny przekaz edukacyjny.

WIĘCEJ O WYDARZENIU TUTAJ

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.