Zwierszowanie z Witkowską i siostry Wanke o bohaterach Solidarności (ROZMOWY z Radia Wrocław Kultura)

Kamil Dawid Gałuszka, Jacek Antczak | Utworzono: 2019-10-24 21:03 | Zmodyfikowano: 2019-10-24 21:10

Poetka Ilona Witkowska. Laureatka Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius 2013 w kategorii debiut roku za tom "Splendida realta", a przed rokiem nominowana do tej nagrody w kategorii książka roku za tom "Lucyfer" (nominowana także do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej i Poznańskiej Nagrody Literackiej. Poetka, mieszkająca w Sokołowsku:

W naszym cyklu "Biblitekarz Poleca" gościmy Anetę Siwkę, kierowniczkę Centrum Innowacji Przejście - Filia nr 13 MBP we Wrocławiu. Tym razem nasze spotkanie ma podtytuł "Literatura inspiruje", a nasz gość opowie o tworzeniu gier mobilnych w Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, w których wykorzystywane są literackie inspiracje - na przykładzie Gry mobilnej „Stuxnet” przygotowanej z okazji Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, inspirowanej książką "Wyspa" Sigridur Hagalín Bjornsdottir. Rozmawiamy także właśnie o „Wyspie”, która kojarzy się z postapokaliptyczną literaturą, której tak wiele namnożyło się na naszym rynku w ciągu ostatnich lat i odniesiemy się do książek Mai Lunde: „Historia pszczół” (zajmuje najwyższe miejsca na listach bestsellerów) i „Błękit” - powieści o wodzie. Przyszłość bez niej jest bardziej przerażająca niż świat bez pszczół.


Od roku 2011 na rynku wydawniczym obecna jest skromna, acz znacząca seria "Bohaterom, którzy odeszli...", poświęcona bohaterom „Solidarności”, zainicjowana pospołu przez wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz wydawnictwo „Profil”, przy współudziale regionalnego Zarządu Związku oraz Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, dzisiejszego Centrum Histori Zajezdnia. W tej unikatowej w skali kraju inicjatywie od kilku lat wspaniale uczestniczą dwie wrocławskie autorki: Małgorzata Wanke-Jakubowska i Maria Wanke-Jerie. Także legendarne wrocławskie siostry napisały już pięć książek m.in. o twórcy kontrwywiadu „Solidarności Walczącej” Janie Pawłowskim, symbolu wrocławskiego sierpniowego strajku 1980 roku, Tomaszu Surowcu. W najbliższy poniedziałek w CH Zajezdnia spotkanie poświęcone najnowszej książce "Dajmy toczyć się wypadkom. Małgorzata Longchamps de Berier - cicha bohaterka "Solidarności". Obie autorki u nas w studiu:

 

www.radiowroclawkultura.pl

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.