Przez ponad 70 lat stał i niszczał. Teatr w Głogowie uratowany [ZDJĘCIA]

Karolina Kurczab, GN | Utworzono: 2019-11-22 07:57 | Zmodyfikowano: 2019-11-22 08:00
A|A|A

fot. UM w Głogowie

Jak przyznaje Marta Dytwińska-Gawrońska z głogowskiego magistratu, to był ostatni dzwonek, by wyremontować teatr:

- Budynek był bardzo zniszczony, on stał 72 lata. Niszczał i tak naprawdę konserwatorzy zabytków powiedzieli nam wprost: Jeśli nie teraz, to już nigdy, bo za kilka lat budynek się po prostu rozsypie, a szkoda. Teraz jest to najstarszy Teatr miejski w Polsce - mówi Marta Dytwińska-Gawrońska.

Mieszkańcy już w czwartek tłumnie zebrali się przed budynkiem wyremontowanego teatru. Wielu nie wierzyło, że uda się uratować budynek. Przyznają, że to bardzo ważne wydarzenie, ponieważ Głogów czekał na ten moment 74 lata:

- Teraz radość, bo wcześniej się widziało cały czas ruiny, teraz widzi się postęp. No to straszna ruina była dobrze, że to odremontowali w końcu. Co prawda ja do teatru sam nie chodzę, ale z ciekawości byłem zobaczyć i bardzo się cieszę, że ten budynek w końcu nie straszy w centrum miasta - mówią mieszkańcy.

Otwarcie, na które mieszkańcy czekali od zakończenia działań wojennych, potrwa aż dwa tygodnie. Na głogowskiej scenie wystąpią teatry z całej Polski. Przez pierwsze trzy dni odgrywana będzie sztuka „Piast” napisana 350 lat temu przez mieszkańca miasta Andreasa Gryphiusa, który został patronem sceny.
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama