TOP5 dolnośląskich zamków, edycja 2 [GŁOSOWANIE]

Filip Marczyński, Karolina Kurczab, Elżbieta Osowicz, Piotr Słowiński, Andrzej Andrzejewski, Bartosz Szarafin | Utworzono: 2019-11-23 11:30 | Zmodyfikowano: 2019-11-23 11:30
A|A|A

prw

Codziennie można oddać głos. Zwycięża zamek, który uzbiera najwięcej głosów. Głosowanie potrwa do 4 grudnia do godziny 12.00  Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane.

Ten plebiscyt już się zakończył

Stary Książ 

Stary Książ, a raczej ruiny Zamku Stary Książ znajdują się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego - w Wałbrzychu. Dla wielu wciąż nie wyjaśnione czy ruiny historycznej warowni, czy zamek wybudowany w formie ruin. Obydwie historie mają w sobie ziarna prawdy - co wyjaśnimy właśnie w naszej audycji. Stary Książ przed laty nie był tylko zapomnianą ruiną. Był celem wycieczek samym w sobie. To tam można było spotkać prezydenta Stanów Zjednoczonych - Johna Quincy Adamsa. Być może to tam część inspiracji czerpał Karl May, autor cyklu o Winnetou czy nasz poeta Krasiński, który również odwiedzał to miejsce. To tam organizowano niektóre zabawy, czy ostatni średniowieczny turniej rycerski na Śląsku. Dawniej piękny, tętniący życiem stylizowany na romantyczną ruinę zamek. Dziś ruina choć wciąż urokliwa. Zabytek wart odwiedzin choćby z uwagi na swoją architekturę.

Zamek na wodzie w Wojnowicach 

Zamek na wodzie w Wojnowicach niedaleko Wrocławia - jak nazwa wskazuje, budowla rzeczywiście stoi na wodzie. Jego historia sięga początku XV wieku. Gotycko - renesansowa twierdza pełniła rolę ozdobnego zamku za miastem, dla kilku bogatych mieszczan. Od dwóch lat ma tam siedzibę Kolegium Europy Wschodniej.

Zamek Głogów 

Jego historia sięga XIII wieku. Był na przestrzeni dziejów wielokrotnie przebudowywany i pełnił wiele funkcji. Przez jakiś czas urzędował w nim Zygmunt Stary, zanim zasiadł na tronie Polski. Kilkukrotnie odwiedził go sam Napoleon. Później był też siedzibą starostów i Sądu Krajowego, a przez chwilę udzielano w nim także ślubów. Jednak to jak wyglądał dawniej wciąż pozostaje zagadką. Jedynym elementem, który pozostał niemalże niezmieniony od czasów średniowiecza jest murowana wieża. Mowa o średniowiecznym zamku w centrum dzisiejszego Głogowa, który obecnie jest siedzibą Muzeum Archeologiczno - Historycznego.

 Zamek Piastowski w Chojnowie

Dokładnej daty wybudowania Zamku Piastowskiego w Chojnowie dziś nikt nie zna. Historycy wiążą jego początki z kasztelanem Bronisławem jednym z podwładnych księcia Henryka III głogowskiego. Kasztelan Chojnowa z pewnością pełnił swoją funkcję w 1292 roku i mógł zarządzać zamkiem - oczywiście, wówczas drewnianym. W ciągu siedmiu wieków rezydencja wielokrotnie była przebudowywana, niszczona, odbudowywana. Szacuje się, że budynki które przetrwały, stanowią około 20 proc. gmachu z czasów największej świetności. Dziś Zamek Piastowski przyciąga tysiące osób - między innymi dlatego, że mieści się w nim Muzeum Regionalne.

Zamek Czocha 

Zamek Czocha powstał w XIII wieku jako piastowska warownia strzegąca granic Śląska. Na pograniczu Górnych Łużyc i Śląska znajdowała się cała seria takich warowni, ale losy tego potoczyły się wyjątkowo. Najpierw wraz z Dolnym Śląskiem trafiał pod panowanie Polaków, Czechów, Prusaków, Niemców, znów Polaków, nie popadł jednak w absolutną ruinę, jak wiele innych starych warowni, ale został przebudowany na początku XX. Ma ukryte, tajemne przejścia, poszukiwane są jego nieznane pomieszczenia,skrywa wiele tajemnic, nie wiadomo gzie zniknęło jego wyposażenie, był wykorzystywany w wielu filmach, a jednym z najpiękniejszych pomieszczeń jest sypialnia ostatniego, prywatnego właściciela, Ernesta Gütschowa.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama