"Obrzydliwy skandal", "delegacja demoluje pokoje". Koniec partnerstwa Strzegomia z niemieckim Torgau

Bartosz Szarafin, dwie | Utworzono: 2019-12-02 13:08 | Zmodyfikowano: 2019-12-02 13:27
A|A|A

tag24

Rada miasta Torgau zakończyła trwającą ponad 20 lat współpracę z partnerskim Strzegomiem. Jak informuje niemiecka prasa, stało się tak "z powodu obrzydliwych incydentów mających miejsce podczas festiwalu w Torgau na początku października".

Burmistrz Torgau Romina Barth powiedziała portalowi tag24.de, że "zachowanie polskiej delegacji zaproszonej na festiwal było nie do zniesienia". Polska delegacja, w tym burmistrz Strzegomia, miała zniszczyć część pokoi hotelowych.

Statement zur Auflösung der Städtepartnerschaft mit Striegau: Das Verhalten der polnischen Delegation anlässlich unser...

Opublikowany przez Romina Barth - OBM Torgau Czwartek, 28 listopada 2019

Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta (przebywa obecnie na planowanym urlopie za granicą) skomentował telefonicznie sprawę. Jego zdaniem historia jest zbyt przerysowana, choć sam incydent miał miejsce.

Do Torgau pojechała 5-osobowa delegacja w tym burmistrz. Spędzili tam jedną noc.

Jedna z osób miała mieć problemy żołądkowe, w których następstwie powstały niesprecyzowane uszkodzenia w pokoju hotelowym. Członek delegacji pokrył rachunek za szkody z prywatnych pieniędzy i sprawę uznano za zamkniętą. Burmistrz dodaje, że był w dniu wyjazdu w opisywanym pokoju i nie zauważył tam nic niestosownego, co opisuje prasa.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~////
2019-12-04 10:15:37
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 6
pytanie do moderatora - dlaczego został usunięty pierwszy komentarz/pytanie "czyżby pochlali ??" . czy "wójt" strzgomia ma wejście do PRW od zaplecza i wycina co mu nie pasuje ??
~Bosman
2019-12-03 11:02:23
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 6
Możliwe, że łóżko zostało obrzygane przez jakiegoś gościa z delegacji, ale przecież i tak wszystko uprzątnęła polska pokojówka.
~Kto i kogo
2019-12-03 10:33:18
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 0
Znam Suchyte i to wyjątkowo kulturalny facet. I dbający o rozwój Strzegomia i okolic.Teraz to niemcy powinni go przeprosić. Ps. Nie jestem że Strzegomia
~Brawo
2019-12-03 05:56:12
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: 0
WY!!!
~xxx2
2019-12-02 22:03:13
z adresu IP: (80.253.xxx.xxx)
Ocena: 22
Wypili za duzo i zrobili burdel :-)
~....
2019-12-02 20:02:27
z adresu IP: (77.114.xxx.xxx)
Ocena: 7
Dlaczego dopiero po dwóch miesiącach Pani Burmistrz Torgau dopiero reaguje?
~KONRAD
2019-12-02 18:44:28
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 36
Niech Wielce Szanowna Pani Burmistrz Romina Barth z Torgau nie próbuje robić pseudoafery z jakiegoś incydentu sprzed dwóch miesięcy,którą chce przykryć to,że jej partia CDU we wrześniu br. ledwo wygrała wybory do landtagu Saksonii(odpowiednik naszego Sejmiku)otrzymując tylko 32% głosów,a Alternative fur Deutschland(AfD) aż 27,5%.Stąd ta licytacja z AfD P.Burmistrz na radykalne posunięcia wobec cudzoziemców,które propaguje AfD.AfD w landtagu Saksonii ma po raz pierwszy Wiceprzewodniczącego P. Andre Wendta i w sondażach uzyskuje coraz większe poparcie. Stąd strach CDU/CSU oraz SPD przed utratą władzy w Saksonii.A P.Burmistrz R.Barth usiłuje zyskać na popularności antypolskimi posunięciami.Gdyby faktycznie było coś na rzeczy to dlaczego w październiku nie została wezwana policja i sprawa nie została skierowana do Sądu?Czyżby w Niemczech te instytucje nie działały?Ponadto w ustach niemieckiej burmistrz gromy rzucane na Polaków za zniszczenie pokoju hotelowego brzmią cynicznie.Czyżby P.Burmistrz zapomniała,albo nie wiedziała,że jej rodacy kilkadziesiąt lat podczas II wojny światowej temu zrównali z ziemią tysiące polskich miejscowości przy okazji mordując sześć milionów polskich obywateli.Wychodząc z logiki jaką kieruje się P.Burmistrz Polska powinna zerwać stosunki dyplomatyczne z Niemcami z tego powodu.
~bolszewik
2019-12-02 18:32:38
z adresu IP: (5.60.xxx.xxx)
Ocena: 1
Inna historia.Około 15 lat temu delegacja z Płot jechała autokarem do zaprzyjaźnionego miasta Niebull w północnych Niemczech.Większość oficjeli nie mogła o własnych siłach wyjść na zewnątrz.
~Kłopot rzołątkowy ....
2019-12-02 18:30:22
z adresu IP: (109.197.xxx.xxx)
Ocena: 5
Ciekawy jaki trzeba mieć kłopot aby zamiast do muszli klozetowej wy$rać się do szafki nocnej .....
~Jan
2019-12-02 17:28:57
z adresu IP: (81.161.xxx.xxx)
Ocena: 9
Myślę, że gdyby delegacja zachowywała godnie nikt by o nich nie pisał publicznie takich przykrych rzeczy. Jeśli Niemcy ich niesłusznie pomawiają niech poda sprawę do sądu. W hotelach są monitoringi i każdy ma telefon z kamerą. Niech ta sprawa będzie przykładem dla innych delegacji.
~franek
2019-12-02 16:32:16
z adresu IP: (82.177.xxx.xxx)
Ocena: 14
Ja widziałem jak się niemcy w polsce zachowują pijani, wcale nie lepiej
~gr111
2019-12-02 16:30:11
z adresu IP: (82.177.xxx.xxx)
Ocena: 3
A co tam, niech sobie sprzątają niemcy
~misio
2019-12-02 15:12:59
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -12
Cóż można powiedzieć, typowo katolickie-polskie wychowanie.
~kerim
2019-12-02 15:08:56
z adresu IP: (213.108.xxx.xxx)
Ocena: 5
Jeżeli prawda to dlaczego jeszcze nie ma wyborów? Przecież immunitet ich nie chroni.
~nagly atak spawacza
2019-12-02 14:57:41
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: -96
Jak się bawić to się bawić. Drzwi wy!@#ć kloca wstawić.
~Szwaby wszystko
2019-12-02 14:36:39
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 97
wymyślają, aby oczernić Polskę
~dobra ekipa :)
2019-12-02 14:30:33
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 24
Burmistrz tłumaczy, że jednemu Panu się popuściło :)
~specjalista ornitolog
2019-12-02 14:10:09
z adresu IP: (217.86.xxx.xxx)
Ocena: 35
Czyzby w pokojach wypuszczono pawie na wolnosc?
~Paweł
2019-12-02 13:21:16
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: 36
Strzegomscy urzędnicy pojechali i bawili się "po polsku" - nie dziwię się, że pani burmistrz saskiego Torgau (która bardzo obrazowo i rzeczowo wyjaśniła w swoim wpisie powody opisanej decyzji) ma dosyć. Olbrzymi wstyd nie tylko dla Strzegomia, ale Polski i Polaków w ogóle, bo właśnie przez takie wydarzenia jesteśmy tak a nie inaczej postrzegani za granicą jako naród. Strzegom to miasto, ale delegacja chyba oderwana granatem od pługa...
~Komentarz został usunięty
2019-12-02 13:17:53
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 18